Tytuł badania: Badania aktywności fizycznej
Data: 1995
Badacz: Radosław Muszkieta

Celem badania było określenie poziomu aktywności fizycznej uczniów w szkole oraz poza nią, a także ich postawy wobec sportu. Badaniem objęto uczniów w wieku od 8 do 16 lat z 16 szkół podstawowych (klasy II-VIII) i ponadpodstawowych (klasy I-II) w czterech gminach dawnego województwa leszczyńskiego (Wschowa, Szlichtyngowo, Wijewo, Święciechowo). W badanej próbie znalazło się 1556 chłopców i 1489 dziewcząt. 70% badanych zadeklarowało, że interesują się sportem. U chłopców zainteresowanie to malało z wiekiem, a u dziewcząt rosło. 67% chłopców i 60% dziewcząt wyrażało chęć uprawiania sportu i podobnie jak w przypadku zainteresowania sportem u chłopców chęć ta malała z wiekiem, a u dziewcząt rosła. Deklaracje badanych nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistym uprawianiu sportu – zajmowali się tym co czwarty chłopiec (połowa w szkole, połowa poza szkołą) i co piąta dziewczyna (88% w szkole w UKS, SKS lub innych klubach). Badani najczęściej uprawiali sport trzy, cztery razy w tygodniu. W czasie wolnym dziewczęta najczęściej spotykały się z kolegami i koleżankami, oglądały telewizję i korzystały z komputera, czytały książki i czasopisma, uczyły się i uprawiały sport (14,9%). Chłopcy natomiast uprawiali sport (30%), oglądali telewizję i korzystali z komputera, spotykali się z koleżankami i kolegami, uczyli się, czytali książki i czasopisma. Tak wśród jednych, jak i drugich wraz z wiekiem rósł odsetek uprawiających sport, czytających książki i czasopisma, oglądających telewizję i korzystających z komputera.

Deskryptory TESE: wychowanie fizyczne, płeć, wiek, postawa, pedagogika czasu wolnego
TESE descriptors: physical education, gender, age, attitude, leisure education
  • Muszkieta, R. (1999). Badania aktywności fizycznej. Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne, 5, 201-204.