Tytuł badania: Awareness of civilization diseases threat amongst students – international comparative research
Typ badania: międzynarodowe
Data: 23 maja 2009 – 4 listopada 2011
Badacz: Anna Rybarczyk

W badaniu wzięło udział 475 studentów z łódzkich uczelni, Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Narodowego Medycznego Uniwersytetu w Kijowie. Kwestionariusz wykorzystany do zebrania materiału badawczego zawierał 34 pytania. Dodatkowo wśród 161 badanych wykonano badania antropometryczne, a w ich ramach pomiar masy ciała oraz skład ciała; wykorzystano test sprawnościowy, poprzedzony spoczynkowym badaniem ciśnienia tętniczego i tętna. Ponad połowa respondentów znała prawidłową definicję cukrzycy; poprawne odpowiedzi wskazało 66,7% studentów ukraińskich, 51% polskich i 41% austriackich. Respondenci z Ukrainy w większym stopniu niż pozostali mieli świadomość wpływu czynników związanych z dietą na przebieg cukrzycy. Ci sami studenci częściej niż pozostali poprawnie wskazywali właściwy poziom cukru we krwi. Okazało się ponadto, że studenci z Łodzi częściej niż pozostali respondenci znali prawidłową definicję alergii. Natomiast austriaccy badani częściej niż pozostali studenci deklarowali znajomość wskaźnika BMI. Stwierdzono, że studenci z Polski osiągnęli wyższe wartości wskaźników BMI i WHR niż studenci z Ukrainy. Okazało się również, że studenci z Łodzi mieli niższą wartość z próby Ruffiera niż studenci z Kijowa. Na podstawie wyników badania sformułowano wniosek o potrzebie działań prozdrowotnych wśród studentów, mających na celu poprawę wiedzy zdrowotnej, głównie w zakresie chorób cywilizacyjnych.

Autorskie słowa kluczowe: otyłość, cukrzyca, alergia, choroby cywilizacyjne
Author's Keywords: obesity, diabetes, allergy, civilisation diseases
Deskryptory TESE: zdrowie, problemy zdrowotne, choroba, wiedza, edukacja zdrowotna, Ukraina, Polska, medycyna człowieka
TESE descriptors: health, health problems, illness, knowledge, health education, Ukraine, Poland, human medicine
  • Rybarczyk, A. (2013). Awareness of civilization diseases threat amongst students – international comparative research. Journal of Health Policy, Insurance and Management, XIII/3, 117-130.