Tytuł badania: Kultura fizyczna studentów Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Data: czerwiec 1997
Badacz: Andrzej Deckert

Przedmiotem badania były postawy studentów Akademii Medycznej w Poznaniu wobec aktywności fizycznej. Badaniem objęto 981 studentów I-III roku wszystkich wydziałów, w tym 714 kobiet i 267 mężczyzn. W ankiecie pominięto osoby uprawiające sport w sekcjach sportowych, które stanowiły około 15% studiujących. Większość ankietowanych zadeklarowała, że oprócz obowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego poddaje się dodatkowym ćwiczeniom fizycznym (72-78%). Odpowiedzi nie różnicował wydział, na którym studiowano, ani płeć badanych. Około 31% potwierdziło skuteczność ćwiczenia raz w tygodniu, odsetek osób o takim przekonaniu spadał jednak wraz z kolejnymi latami studiów (38% na pierwszym roku w stosunku do 24,3% na trzecim roku). 50% badanych ćwiczyło niesystematycznie, 17% ćwiczyło dodatkowo raz w tygodniu, 12% dwa razy w tygodniu, 13% trzy razy w tygodniu i więcej. Do najpopularniejszych form aktywności fizycznej należała jazda na rowerze (35% kobiet i 34% mężczyzn), którą łączono z innymi dyscyplinami. 29% kobiet ćwiczyło aerobik w połączeniu z innymi dyscyplinami, a 22% mężczyzn chodziło na siłownię i również łączyło to z innymi dyscyplinami. 30% mężczyzn i 12% kobiet ćwiczyło wyłącznie dla przyjemności, 5% mężczyzn i 13% kobiet – dla ładnej sylwetki. 50% ankietowanych podawało obie odpowiedzi.

Deskryptory TESE: wychowanie fizyczne, szkoła wyższa, student, medycyna człowieka, postawa, zdrowie
TESE descriptors: physical education, higher education, student, human medicine, attitude, health
  • Deckert, A. (1999). Kultura fizyczna studentów Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Kultura Fizyczna, 3/4, 10-11.