Tytuł badania: Postawy prozdrowotne studentów Instytutu Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej
Data: 1997 – 1998
Badacz: Anna Brojek, Kunegunda Włostowska, Mariola Zajkowska-Magier

Badanie miało na celu diagnozę postaw prozdrowotnych przyszłych nauczycieli wychowania fizycznego. Objęto nim 200 studentów drugiego roku studiów w IWFiS. W badaniu wykorzystano ankietę Ja – moje zdrowie – sport opracowaną w Katedrze Nauk Humanistycznych AWF w Warszawie oraz skalę PRO-ZET opracowaną przez M. Mikołajczyk. Wyniki badania ujawniły, że wśród form spędzania czasu wolnego studenci preferowali uprawianie różnych dyscyplin sportowych (142 osoby, nieco częściej kobiety), następnie uczestnictwo w różnych formach rekreacji ruchowej (109 osób, nieco częściej mężczyźni) oraz rozrywkę w postaci kina, dyskoteki i telewizji (75 osób, częściej mężczyźni). Najmniej popularne okazały się czytanie książek i doskonalenie podstawowej wiedzy (53 osoby, częściej kobiety). Większość badanych uważała się za zdrowych (91%), dbających o swoje ciało (73%) i prezentujących zdrowy styl życia (95%). 97% studentów uznało stan swojej wiedzy o zdrowiu za wystarczający. Zdrowy styl życia określili jako zdrowe odżywianie połączone z aktywnością ruchową oraz unikanie stresu i używek. 74% badanych nie paliło papierosów (wśród 26% palaczy znaleźli się głównie mężczyźni). Jednocześnie 85% studentów spożywało alkohol (częściej mężczyźni), najczęściej piwo, następnie wódkę, drinki i na końcu wino. 44% spożywało alkohol kilka razy w miesiącu, 43% kilka razy w roku, 15% kilka razy w tygodniu. 55% badanych określiło swoje zainteresowanie rekreacją i sportem jako duże, a 43% jako bardzo duże. Pozytywny-umiarkowany poziom zainteresowania prezentowało 61%, a pozytywny-estetyczny – 36%. Znakomita większość badanych zgodziła się z pozytywnymi stwierdzeniami na temat zdrowia zawartymi na skali PRO-ZET (około 90%) oraz nie zgodziła się z twierdzeniami negatywnymi (około 95%).

Deskryptory TESE: zdrowie, student, szkoła wyższa, postawa, wychowanie fizyczne
TESE descriptors: health, student, higher education, attitude, physical education
  • Włostowska, K., Zajkowska-Magier, M. i Brojek, A. (1999). Postawy prozdrowotne studentów Instytutu Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej. Kultura Fizyczna, 9/10, 4-5.