Tytuł badania: Postawy prozdrowotne studentów uczelni wychowania fizycznego w Polsce
Data: [2007]
Badacz: Jolanta Elżbieta Kowalska

Celem badania było określenie postaw prozdrowotnych, poziomu wiedzy i stosunku do zdrowia oraz świadomości roli nauczyciela wychowania fizycznego wśród studentów studiów stacjonarnych na kierunku: wychowanie fizyczne w sześciu akademiach wychowania fizycznego i dwóch instytutach wychowania fizycznego w Polsce. Wykorzystano kwestionariusz ankiety dla studentów Ja – moje zdrowie – sport oraz skalę PRO-ZET składającą się z 54 pytań obejmujących komponenty formalne i treściowe postawy. Badaniem objęto łącznie 677 studentów. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że ogół respondentów prezentował postawę, która na skali PRO-ZET wskazywała kierunek pozytywny, przy czym postawy studentów różnicował typ uczelni. Najbardziej pozytywne średnie wartości osiągnęli studenci AWF w Krakowie, którzy wyróżnili się także w zakresie składników treściowych postawy. Najważniejszym źródłem wiedzy z zakresu edukacji zdrowotnej była dla studentów uczelnia, szkoła zaś znalazła się dopiero na piątym miejscu w hierarchii. Odpowiedzi badanych świadczyły o tym, że w ogóle nie uświadamiali sobie znaczenia własnego przykładu w zakresie skuteczności oddziaływań wychowawczych i wpływu na prozdrowotne postawy ich wychowanków.

Autorskie słowa kluczowe: zdrowie, edukacja zdrowotna, nauczyciel wychowania fizycznego, postawy prozdrowotne
Author's Keywords: health, health education, a physical education teacher, attitudes of health
Deskryptory TESE: student, szkoła wyższa, wychowanie fizyczne, postawa, zdrowie
TESE descriptors: student, higher education, physical education, attitude, health
  • Kowalska J.E. (2007). Postawy prozdrowotne studentów uczelni wychowania fizycznego w Polsce. Homines Hominibus, 3, 63-71.