Tytuł badania: Postawy prozdrowotne studentek I roku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na temat profilaktyki zagrożeń zdrowia (2003/2004)
Data: 2004
Badacz: Sandra Boraczyńska, Grażyna Gizińska, Katarzyna Górnik, Robert Podstawski

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: 1) Jakie są opinie studentek I roku studiów na temat uprawianej przez nie aktywności fizycznej w szkole średniej i na studiach? 2) Czy postawy i opinie badanych kobiet wobec profilaktyki zagrożeń zdrowia są właściwe? Próbę badawczą stanowiło 620 studentek pierwszego roku studiów stacjonarnych UWM w Olsztynie. Wśród badanych niemal połowa w trakcie studiów mieszkała na stancji (41,91%). W domu rodzinnym mieszkało 29,45% osób, w akademiku – 22,82% (większość ankietowanych stanowiły absolwentki liceum ogólnokształcącego – 80,55%). Do zebrania materiału badawczego zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, wykorzystując anonimowy kwestionariusz ankiety. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono wyraźny regres aktywności. Dodatkowo wykazano spadek ilości nieprzerwanego snu, a także pogorszenie samopoczucia w ciągu siedmiu miesięcy studiów. Zgodnie z otrzymanym materiałem według 1/5 respondentek zajęcia WF-u powinny być obowiązkowe przez wszystkie lata studiów, z kolei 40% badanych było zdania, że powyższych zajęć nie powinno być wcale. W ocenie ponad połowy ankietowanych ich poziom sprawności motorycznej był dobry, a ponad 1/3 określała go jako bardzo dobry, mimo uczestnictwa jedynie w obowiązkowych zajęciach WF-u. Na podstawie zgromadzonego materiału stwierdzono również, że większość badanych była zainteresowana zapoznaniem się z tematyką ograniczania i redukcji napięcia psychicznego, a także poszerzeniem wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, kultury kontaktów międzyludzkich, higieny żywienia oraz podstaw dietetyki.

Autorskie słowa kluczowe: studenci I roku, profilaktyka zagrożeń zdrowia, postawy prozdrowotne
Author's Keywords: first year students, prevention of health risks, attitudes of health
Deskryptory TESE: postawa, student, życie studenckie, zachowania, płeć żeńska, zdrowie
TESE descriptors: attitude, student, student life, behaviour, female, health
  • Podstawski, R., Gizińska, R., Górnik, K. i Boraczyńska, S. (2012). Postawy prozdrowotne studentek I roku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na temat profilaktyki zagrożeń zdrowia (2003/2004). Roczniki Naukowe Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, 8, 69-77.