Tytuł badania: Zmiany w budowie ciała młodzieży akademickiej Politechniki Warszawskiej w okresie 35 lat
Data: listopad 1994 – grudzień 1994
Badacz: Joanna Lewandowska, Barbara Orlicz, Henryk Piechaczek

Celem badań było określenie zmian w budowie ciała studentów Politechniki Warszawskiej przez 35 lat. W ostatnim etapie badaniami objęto 165 studentów i 153 studentki Politechniki Warszawskiej. Zmierzono łącznie 54 cechy antropologiczne. Wyliczono cztery wskaźniki wzrostowo-wagowe: smukłości, Queteleta, Queteleta II (BMI) i Rohrera. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że: w ciągu 35 lat podwyższyła się wysokość ciała studentów i studentek odpowiednio o 6,6 cm i 5,9 cm; zmiana ta miała charakter istotny statystycznie; w przypadku mężczyzn nastąpił wzrost masy ciała o 7,5 kg; waga kobiet zmieniła się o blisko 2 kg (wzrost/spadek); różnica dymorficzna w wysokości ciała wyniosła 13,2 cm; różnica ta w masie ciała zwiększała się systematycznie, głównie u mężczyzn; w ciągu 35 lat wzrósł wskaźnik smukłości u kobiet – o 1,4 (różnica istotna statystycznie), co świadczy o tendencji do leptosomizacji budowy kobiecej; wskaźnik ten w przypadku mężczyzn praktycznie się nie zmienił; zaobserwowano wzrost tkanki tłuszczowej u mężczyzn i spadek tkanki tłuszczowej u kobiet, co odzwierciedlały zmiany obwodów ciała.

Deskryptory TESE: wychowanie fizyczne, rozwój fizyczny, zdrowie, student, choroba
TESE descriptors: physical education, physical development, health, student, illness
  • Piechaczek, H., Lewandowska, J. i Orlicz, B. (1996). Zmiany w budowie ciała młodzieży akademickiej Politechniki Warszawskiej w okresie 35 lat. Wychowanie Fizyczne i Sport, 3, 3-14.