Tytuł badania: Różnice środowiskowe w rozwoju fizycznym dzieci i młodzieży na Kielecczyźnie
Data: 1994 – 1996
Badacz: Andrzej Jopkiewicz

Przedmiotem badania były różnice środowiskowe w rozwoju fizycznym dzieci i młodzieży na Kielecczyźnie. Badaniem objęto 36 626 osób, w tym 18 614 dziewcząt i 18 012 chłopców w wieku od 5 do 18 lat. Pomiar wysokości i masy ciała wykonywano za pomocą testu przesiewowego. Badanie wykazało, że dziewczęta pochodzące ze wsi były niższe od swoich rówieśników ze środowisk miejskich, a zwłaszcza z samych Kielc. Różnice te we wszystkich grupach wiekowych określono jako istotne statystycznie. Dziewczęta z miast na Kielecczyźnie były prawie tak samo wysokie jak ich rówieśniczki z Kielc. Dziewczęta pochodzące ze wsi, przed ukończeniem 14. roku życia, były znacznie lżejsze niż ich rówieśniczki z Kielc. W przypadku chłopców – jak się okazało – różnice w wysokości ciała były podobne jak u dziewcząt, tzn. chłopcy ze wsi byli niżsi od swoich rówieśników z miast na Kielecczyźnie i z samych Kielc, we wszystkich przedziałach wiekowych różnice te oceniono jako istotne statystycznie. Chłopcy z Kielc w wieku od 10 do 14 lat oraz w wieku 18 lat byli znacznie ciężsi niż ich rówieśnicy z innych terenów (różnica istotna statystycznie).

Deskryptory TESE: miejsce zamieszkania, obszar miejski, obszar wiejski, rozwój fizyczny, rozwój dziecka, zdrowie, środowisko, środowisko społeczno-kulturowe
TESE descriptors: place of residence, urban area, rural area, physical development, child development, health, environment, socio-cultural environment
  • Jopkiewicz, A. (1998). Różnice środowiskowe w rozwoju fizycznym dzieci i młodzieży na Kielecczyźnie. W: A. Jopkiewicz, J. Szejbal (red.), Zdrowie dzieci i młodzieży w aspekcie fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym (s. 93-100). Kielce: KTN.