Tytuł badania: Film, rodzina, alkoholizm i narkomania a rozwój zachowań przestępczych młodzieży w świetle badań
Data: [1995]
Badacz: Irena Czajkowska

Doniesienie opisuje kilka badań. Przedmiotem pierwszego z nich były zachowania przestępcze młodzieży. Postawiono następujące pytania badawcze: jakie miejsce w upodobaniach filmowych młodzieży zajmują filmy, w których generowana jest przemoc, jaki zasięg ma wśród młodzieży zjawisko alkoholizmu i narkomanii jako szczebli do zachowań przestępczych, jaka jest rola wychowania w rodzinie w tworzeniu się tych zachowań. Odpowiedzi na te pytania pozyskano dzięki analizie wyników badań z kilku prac magisterskich. Badania dotyczyły zarówno uczniów klas szkoły podstawowej jak i licealnej. Z analizowanych prac magisterskich wynikło, że: częstotliwość oglądania filmów telewizyjnych pozostała na poziomie umiarkowanym co dowiodło, że filmy nie stanowią w głównej mierze bodźca wywołującego zachowania agresywne wśród młodych ludzi. Ponadto, okazało się, że rodzina i najbliższe otoczenie mają silny związek ze wzrostem przestępczości wśród młodych osób. Podobnie rzecz dotyczy alkoholu, który jest czynnikiem wzmagającym zachowania przestępcze wśród młodzieży. Przedmiotem kolejnego badania był film jako forma uczestnictwa w kulturze w kontekście sytuacji społeczno-ekonomicznej w rodzinie. Badaniem objęto 108 uczniów klas siódmych i ósmych w Szkole Podstawowej nr 7 w Raciborzu. Badanie wykazało, że najpopularniejszym gatunkiem filmowym wśród młodzieży był film kryminalny (35% wskazań). Przemoc w filmie preferują zdecydowanie częściej chłopcy niż dziewczęta – odpowiednio: 34,2% i 0,9%. 37,7% uczniów (przede wszystkim chłopców) lubi, kiedy filmie jest żywa akcja. 26,8% respondentów (przede wszystkim dziewczęta) oczekuje, że film będzie w nich wywoływał silne emocje. 18,4% chłopców do ulubionych filmów akcji zaliczyło takie tytuły jak: Rambo i Policjanci z Miami. Żadna z dziewcząt nie wskazała filmu Rambo jako ulubionego. Przyjemność sprawia oglądanie serialu Policjanci z Miami dziewięciu respondentkom. Prawie połowa uczniów zadeklarowała, że ogląda telewizję tylko w weekendy. 30,4% badanych lubiło oglądać w telewizji programy muzyczne i koncerty; filmy wybrało 26,6% respondentów. 58% uczniów przyznało, że rodzice kontrolują treści programów przez nich oglądanych.

Deskryptory TESE: rodzice, rodzina, rodzina niepełna, krzywdzenie dzieci, przestępczość, przemoc, resocjalizacja, choroba, wychowanie dziecka
TESE descriptors: parents, family, one-parent family, child abuse, dellinquency, violence, correctional education, illness, child rearing
  • Czajkowska, I. (1999). Film, rodzina, alkoholizm i narkomania a rozwój zachowań przestępczych młodzieży w świetle badań. Opieka Wychowanie Terapia, 4, 24-27.