Tytuł badania: Płeć a wyniki egzaminów zewnętrznych w szkołach podstawowych i gimnazjach woj. śląskiego
Data: 2007
Badacz: Marek Kaczmarzyk, Piotr Łaszczyca

Celem badania było wyjaśnienie, czy i w jaki sposób płeć wpływa na wyniki egzaminów zewnętrznych w szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Badacze przyjęli hipotezę o wpływie płci na wyniki egzaminów zewnętrznych na podstawie istnienia różnic w kompetencjach poznawczych pomiędzy płciami. Badanie zostało przeprowadzone na podstawie wyników sprawdzianu po szkole podstawowej oraz egzaminów gimnazjalnych z lat 2004 i 2005 w województwie śląskim. Ogółem do sprawdzianu po szkole podstawowej przystąpiło 115 488 uczniów, a do egzaminu gimnazjalnego – około 127 021. Analizie poddano wskaźniki łatwości zadań dla obu płci. Wnioski z badania pozwoliły wyodrębnić zestaw zadań, z którymi radzili sobie chłopcy (np. z wykorzystaniem wizualizacji, przeliczaniem jednostek, informacją zapisana w postaci schematu, wykresu, tabeli, z wyraźną sekwencyjnością itp.), i te, z którymi lepiej poradziły sobie dziewczęta (zadania otwarte, wymagające rozumienia tekstu, jego streszczenia i sformułowania konkluzji, zawierające terminy językowe, związane z operowaniem czasem itp.). Wnioski pozwolą skonstruować w przyszłości testy preferujące jedną płeć.

Deskryptory TESE: ewaluacja, egzamin, uczeń, szkolnictwo podstawowe, test standaryzowany, płeć, płeć żeńska, płeć męska
TESE descriptors: evaluation, examination, pupil, primary education, standardised test, gender, female, male
  • Kaczmarzyk, M. i Łaszczyca, P. (2007). Płeć a wyniki egzaminów zewnętrznych w szkołach podstawowych i gimnazjach woj. śląskiego. Egzamin : Biuletyn Badawczy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, 13. Pobrane z http://www.cke.edu.pl/images/stories/badania/biul_13.pdf