Tytuł badania: Wpływ żywienia na wyniki w nauce
Data: 2007
Badacz: Jadwiga Hamułka

Celem badania było wyjaśnienie, czy i w jaki sposób żywienie wpływa na wyniki egzaminów zewnętrznych w szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Badaczka przyjęła założenie (na podstawie własnych badań z lat ubiegłych oraz danych zawartych w literaturze przedmiotu) o wpływie żywienia na osiągnięcia edukacyjne uczniów, w tym na wyniki egzaminów zewnętrznych. Analiza została przeprowadzona na podstawie badań własnych autorki zrealizowanych w latach 1999 i 2000 oraz na podstawie danych z literatury przedmiotu (kilkanaście pozycji z lat 1990–2006). Zgodnie ze zgromadzonym materiałem potwierdzono, że im większa świadomość prawidłowego odżywiania się w rodzinach z dziećmi w wieku szkolnym, tym większa szansa na ich lepsze wyniki w nauce. Okazało się, że prawidłowy dobór posiłków i ich odpowiednie komponowanie odgrywają wyjątkową rolę w rozwoju (również umysłowym) dzieci i młodzieży. Ustalono, że szczególnie ważne są niektóre składniki odżywcze znajdujące się w pożywieniu, wpływające na prawidłowy rozwój psychiczny i intelektualny dziecka: długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, cynk, jod, wapń, kwas foliowy, witaminy z grupy B.

Deskryptory TESE: ewaluacja, egzamin, uczeń, test standaryzowany, relacja rodzice – dziecko, rodzice, wychowanie dziecka
TESE descriptors: evaluation, examination, pupil, standardised test, parent-child relation, parents, child rearing
  • Hamułka, J. (2007). Wpływ żywienia na wyniki w nauce. Egzamin : Biuletyn Badawczy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, 13. Pobrane z http://www.cke.edu.pl/images/stories/badania/biul_13.pdf