Tytuł badania: Aktywność ruchowa dzieci i młodzieży niewidzącej jako jeden z warunków dbałości o zdrowie
Data: [1999]
Badacz: Jolanta Derbich, Małgorzata Laskowska

Badanie dotyczyło związku aktywności ruchowej dzieci i młodzieży niewidzącej z ich dbałością o zdrowie. Badaniem objęto 15 uczniów klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej oraz 10 uczniów Liceum Zawodowego funkcjonujących w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego, wywiadu indywidualnego, kwestionariusz ankiety Ja – moje zdrowie – sport. Wśród motywów skłaniających do podejmowania aktywności ruchowej badani wymieniali: radość sportowania się – 6,7% uczniów SP i 20% LZ, poprawę stanu zdrowia – 33,3% i 60%, atrakcyjne spędzanie czasu – 6,7% i 40%, poprawę kondycji i sprawności – 13,3% i 90%. Uczniowie SP podawali też: możliwość poprawy sylwetki – 40%, dobre samopoczucie, opóźnianie procesów starzenia się – po 6,7%, dążenie do bycia lepszym – 20,6%. Uczniowie LZ podawali natomiast: kontakty z ludźmi, możliwość samorealizacji, harmonijny rozwój, integrację z rodziną – po 10%. Tygodniowy czas przeznaczany na sportowanie się: do 0,5 godziny – 6,7% uczniów SP, około godziny – 13,3% uczniów SP i 30% uczniów LZ, około trzech godzin – 53,3% i 60%, około sześciu – 26,7% uczniów SP, powyżej sześciu – 10% uczniów LZ. Zdaniem badanych w ciągu tygodnia na sportowanie powinno się przeznaczać czas: do godziny – 20% uczniów SP, od godziny do trzech – 33,3% uczniów SP i 10% LZ, od czterech do siedmiu godzin – 40% i 70%, powyżej siedmiu – 20% uczniów LZ. Wśród sposobów spędzania czasu wolnego badani wymieniali: aktywność ruchową i sportową – 46,7% uczniów SP i 30% uczniów LZ, słuchanie muzyki – 40% i 60%, czytanie oraz spacer – po 26,7% i 10%, bierny odpoczynek – 13,3% i 30%, oglądanie telewizji – 6,7% i 10%. Uczniowie SP poświęcali też czas wolny na naukę – 26,7%, rozwój zainteresowań – 13,4%, pracę na działce, spotkania z naturą – po 6,7%; 6,7% uczniów SP zadeklarowało brak czasu wolnego. 10% uczniów LZ poświęcało też czas wolny na spotkania towarzyskie. Sposoby, w jakie badani chcieliby spędzać czas wolny: czytanie – 13,3% uczniów SP i 10% LZ, słuchanie muzyki, aktywność ruchowa i sportowanie się – po 13,3% i 10%; uczniowie SP wymieniali też: bierny odpoczynek, spacer, prace domowe – po 6,7%, kino, restaurację, disco – 20%, rozwój zainteresowań – 26,6%, grę w sztukach teatralnych – 6,6,%. Uczniowie LZ wskazywali wycieczki – 30% i telewizję – 20%. Na pytanie o zdrowy tryb życia w autoocenie twierdząco odpowiedziało 26,7% uczniów SP i 40% LZ, odpowiedź raczej tak wybrało po 60%; 13,3% uczniów SP nie umiało odpowiedzieć na to pytanie.

Deskryptory TESE: wychowanie fizyczne, zdrowie, upośledzenie widzenia, uczeń, szkoła średnia o profilu zawodowym, szkoła podstawowa, specjalne potrzeby edukacyjne, pedagogika czasu wolnego
TESE descriptors: physical education, health, visual impairment, pupil, vocational school, primary school, special educational needs, leisure education
  • Derbich, J. i Laskowska, M. (1999). Aktywność ruchowa dzieci i młodzieży niewidzącej jako jeden z warunków dbałości o zdrowie. Lider, 5, 26-29.