Tytuł badania: Aktywność ruchowa dzieci 10-letnich w czasie wolnym
Data: maj 2004
Badacz: Agnieszka Ćwirlej, Halina Gregorowicz-Cieślik, Katarzyna Walicka-Cupryś

Badanie miało na celu charakterystykę organizacji czasu wolnego (aktywność fizyczna, bierne formy wypoczynku) dzieci w wieku 10 lat. Za pomocą ankiety standaryzowanej przebadano 202 uczniów w wieku 10 lat w losowo wybranych szkołach podstawowych z Rzeszowa (54% chłopców oraz 46% dziewcząt). Następnie ankiety poddano analizie statystycznej przy użyciu programu Statistica 6.0. Uczniowie odpowiadali na pytania o czas poświęcany na codzienną aktywność fizyczną, rodzaj uprawianych sportów, czas spędzany na świeżym powietrzu vs czas przeznaczony na oglądanie telewizji i korzystanie z komputera, a także o zasady zdrowego stylu życia. Wyniki badania wskazały na niską codzienną aktywność dzieci w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Główną przyczyną jest wypełnienie czasu wolnego oglądaniem telewizji i korzystaniem z komputera. Badanie potwierdziło, że co trzeci respondent codziennie uczestniczy w jakichś formach zajęć rekreacyjno-ruchowych, a połowa badanych każdego dnia przebywa na świeżym powietrzu.

Autorskie słowa kluczowe: styl życia, rekreacja, wiek szkolny
Author's Keywords: lifestyle, recreation, school age
Deskryptory TESE: zdrowie, rozwój dziecka, rozwój fizyczny, wypoczynek, wychowanie fizyczne, sprawność, zajęcia rekreacyjne
TESE descriptors: health, child development, physical development, leisure, physical education, efficiency, leisure activities
  • Ćwirlej, A., Walicka-Cupryś, K. i Gregorowicz-Cieślik, H. (2005). Aktywność ruchowa dzieci 10-letnich w czasie wolnym. Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, 3, 262-266.