Tytuł badania: Aktywność ruchowa i styl życia gimnazjalistów
Data: 2009 – 2010
Badacz: Iwona Otręba, Joanna Waleczek

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy aktualnego stanu aktywności ruchowej i stylu życia gimnazjalistów. Sformułowano następujące problemy badawcze: Jakie czynniki wpływają na podejmowanie aktywności fizycznej? Jakie są czynniki uniemożliwiające aktywność fizyczną? Czy styl życia nastolatków jest zdrowy i racjonalny? W badaniu posłużono się metodą sondażu diagnostycznego, podstawowymi technikami badawczymi były wywiad oraz ankieta. Próbę stanowiło 252 gimnazjalistów z Goczałkowic-Zdroju (powiat pszczyński). 70% respondentów pochodziło z obszaru wiejskiego. Większość rodziców badanych pracowała zawodowo (w tym w przypadku 66% – matka i ojciec, 31% – tylko ojciec). Ponad połowa uczniów określiła sytuację ekonomiczną swojej rodziny jako dobrą (66%), 41% jako zadowalającą. Bardzo dobry stan zdrowia reprezentowało 68% gimnazjalistów, dobry – 29%, zadowalający – 3%. Na podstawie przeprowadzonego badania stwierdzono, że zdrowo i racjonalnie odżywiało się zaledwie 16% respondentów; przypadkowo (tzn. zabijając głód) – 43%; diety odchudzające stosowało 13% badanych, natomiast aż 28% deklarowało częste spożywanie fast foodów oraz słodyczy. Wykazano, że 17% uczniów spało poniżej siedmiu godzin; od siedmiu do dziewięciu godzin – 64%, około 10 godzin – 19%. Najczęstszą formą spędzania wolnego czasu okazało się korzystanie z komputera i oglądanie telewizji (54%), następnie zabawy ruchowe (42%). Czytanie i rozwiązanie różnego rodzaju łamigłówek deklarowało jedynie 4% badanych. Pod względem czasu poświęcanego na pozalekcyjną aktywność ruchową w tygodniu 21% uczniów przeznaczało na nią do dwóch godzin, 37% – od trzech do pięciu godzin; 29% – od sześciu do ośmiu godzin; natomiast powyższej dziewięciu godzin – 13%. Gimnazjaliści najczęściej podejmowali aktywność fizyczną z rówieśnikami (46%), w dalszej kolejności z rodzeństwem (35%) oraz rodzicami (19%). Do czynników utrudniających aktywność ruchową zaliczono przeciążenie nauką – 51%, brak dostępu do urządzeń sportowo-rekreacyjnych – 26%, sytuację finansową rodziny – 14%, obawę przed ośmieszeniem – 5%, brak zainteresowania – 4%.

Deskryptory TESE: wychowanie fizyczne, rozwój fizyczny, wypoczynek, postawa, zachowania, zdrowie, młodzież, sprawność
TESE descriptors: physical education, physical development, leisure, attitude, behaviour, health, youth, efficiency
  • Otręba, I. i Waleczek, J. (2011). Aktywność ruchowa i styl życia gimnazjalistów. Lider, 2, 24-25.