Tytuł badania: Aktywność ruchowa jednym z elementów kształtujących postawy prozdrowotne bialskich przedszkolaków w opinii rodziców
Data: [2010]
Badacz: Marta Mandziuk

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: 1) Jaka jest ulubiona forma rekreacji ruchowej dzieci? 2) W jaki sposób przedszkolaki spędzają czas wolny? 3) Jak rodzice badanych dzieci traktują ich udział w zajęciach ruchowych? 4) Jakie zachowania prozdrowotne obserwuje się u badanych dzieci? Do zebrania materiału wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego oraz technikę ankietową. O wypełnienie autorskiego kwestionariusza poproszono rodziców lub opiekunów 111 dzieci w wieku przedszkolnym, które uczęszczały do Przedszkola nr 10 oraz Przedszkola nr 15 w Białej Podlaskiej. Wśród ulubionych zajęć ruchowych ankietowanych przedszkolaków 34,2% dzieci preferowało gry i zabawy z piłką, 30,7% – jazdę na rowerze, 18% – spacery, 13,5% – pływanie. Najczęstszym sposobem aktywnego spędzania czasu były jazda na rowerze (21,1%), gra w piłkę (14,4%), bieganie i skakanie na placu zabaw (6,3%) oraz pływanie (3,2%). Wśród biernych sposobów spędzania czasu najczęściej wskazywano oglądanie telewizji (19,5%), granie na komputerze (16,2%), układanie puzzli lub granie w gry planszowe (6,1%), rysowanie (4,2%), a także bawienie się zabawkami (9%). Okazało się ponadto, że 58,4% dzieci potrafiło prawidłowo powiedzieć, jak należy dbać o zdrowie (wymieniały one m.in. takie czynności jak zabawę na świeżym powietrzu czy zachowanie podstawowych zasad higieny). Stwierdzono również, że większość rodziców traktowała zajęcia ruchowe jako dobrą zabawę, natomiast niewielki odsetek jako obowiązek.

Deskryptory TESE: rozwój dziecka, rozwój fizyczny, wychowanie fizyczne, zdrowie, dziecko, rodzice, edukacja przedszkolna
TESE descriptors: child development, physical development, physical education, health, child, parents, pre-primary education
  • Mandziuk, M. (2011). Aktywność ruchowa jednym z elementów kształtujących postawy prozdrowotne bialskich przedszkolaków w opinii rodziców. Roczniki Naukowe Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, 7, 155-157.