Tytuł badania: Komunikacja językowa w szkole
Data: [1998]
Badacz: Anita Gis

Badaniem objęto szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w różnych regionach kraju. Materiał badawczy stanowiły nagrania magnetofonowe lekcji, sprawdziany poprawiane przez nauczycieli polonistów oraz ich recenzje, zapisy w zeszytach uczniowskich; metodą wspierającą były ankiety wśród uczniów dotyczące języka. Stwierdzono, że: w zachowaniach werbalnych nauczycieli były widoczne: nerwowość, brak opanowania, apodyktyczność; pytania i polecenia kierowane do uczniów nie zawsze były przemyślane i precyzyjne; w procesie dydaktycznym dialog nauczyciel – uczeń był realizowany nieprawidłowo; nauczyciele sami stosowali elementy gwary uczniowskiej, mimo poprawiania uczniów w tym zakresie; uczniowie korzystali z gwary na lekcji za przyzwoleniem nauczyciela; uczniowie wychwytywali błędy w języku nauczycieli; nauczyciele w rozmowach z uczniami określali innych pracowników przezwiskami; nauczyciele nie kontrolowali zeszytów uczniów; oceny wystawione przez 100 nauczycieli dla jednego wypracowania wykazały trudności z oceną stylu, języka, interpunkcji, różnie kwalifikowano ten sam błąd. Sformułowano postulat uświadamiania nauczycieli w zakresie kultury języka.

Deskryptory TESE: nauczyciel, język, komunikacja werbalna, umiejętności komunikowania się, lekcja, relacja nauczyciel – uczeń
TESE descriptors: teacher, language, verbal communication, communicative competences, lesson, teacher-student relation
  • Gis, A. (1998). Komunikacja językowa w szkole. W: M. Kwiatkowska-Ratajczak i S. Wysłouch (red.), Konteksty polonistycznej edukacji (s. 146-159). Poznań: Poznańskie Studia Polonistyczne.