Tytuł badania: Porównanie osiągnięć uczniów szkół publicznych i niepublicznych na egzaminach zewnętrznych w 2007 roku (na obszarze działania OKE w Krakowie)
Data: 2007
Badacz:

Badanie miało na celu porównanie osiągnięć uczniów szkół publicznych i niepublicznych z egzaminów zewnętrznych w 2007 roku na obszarze działania OKE w Krakowie (województwa: małopolskie, lubelskie i podkarpackie). Analizę opracowano na podstawie wyników trzech egzaminów zewnętrznych: sprawdzianu po szkole podstawowej, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego. Badacze przeanalizowali rynek szkół publicznych i niepublicznych oraz wyniki ich uczniów na egzaminach zewnętrznych. Wśród nich były szkoły podstawowe. Większość (98,6%) to szkoły publiczne. Uczniowie szkół niepublicznych uzyskali wyniki wyższe średnio o 5 punktów od ich kolegów ze szkół publicznych. Zbadano też gimnazja. Odsetek szkół niepublicznych wyniósł 4,8%, a ich uczniowie osiągnęli wyższe wyniki jedynie z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego. Przeanalizowano również szkoły średnie. Szkoły niepubliczne stanowiły około 3% wszystkich szkół, a zdawalność w nich była nieco niższa niż w szkołach publicznych. Analiza, jak twierdzą badacze, miała być punktem wyjściowym do sporządzenia pogłębionego raportu na ten temat, dlatego niniejsze badanie pozbawiono komentarza wyjaśniającego.

Deskryptory TESE: ewaluacja, egzamin, test standaryzowany, szkoła podstawowa, szkoła średnia, szkoła publiczna, samodzielne uczenie się, szkoła niepubliczna
TESE descriptors: evaluation, examination, standardised test, primary school, secondary school, public-sector school, independent learning, private school
  • Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie. (2007). Porównanie osiągnięć uczniów szkół publicznych i niepublicznych na egzaminach zewnętrznych w 2007 roku (na obszarze działania OKE w Krakowie). Pobrane z http://www.oke.krakow.pl/inf/filemgmt/singlefile.php?lid=1516