Abstrakt: |
Na postawie wdrożeń próbnych próbowano ocenić i zweryfikować dokumentacje programowe w ciągu pełnego cyklu kształcenia, tj. przez trzy lata. Wdrożenia dokumentacji obejmowały takie zawody jak: operator obrabiarek skrawających, ślusarz spawacz, mechanik pojazdów samochodowych, monter ciągników i mechanik automatyki przemysłowej. W ramach wdrożeń dyrekcje szkół otrzymały ankiety z pytaniami o realizację przedmiotów zawodowych – czy odbywa się w wymiarze przewidywanym w planie nauczania, charakterystykę kwalifikacyjną absolwenta – czy stanowi niezbędne minimum kwalifikacji, które powinna szkoła zabezpieczyć, a także o bazę dydaktyczną szkoły, praktyczną realizację nauki zawodu i potrzeby w dokształcaniu i doskonaleniu kadry dydaktycznej. Nauczyciele wypełniali ankietę poświęconą ocenie programów nauczania, sposobom i trudnościom w realizacji programów, treściom kształcenia realizowanym w ramach godzin do dyspozycji nauczyciela oraz zmianom w programie nauczania. Próbnymi wdrożeniami objęto 333 uczniów, 47 nauczycieli i 16 osób z kadry kierowniczej siedmiu szkół. Na podstawie ankiet sformułowano następujące wnioski: szkoła ucząca danego zawodu powinna zabezpieczyć niezbędne minimum kwalifikacyjne absolwenta, które określono w charakterystykach kwalifikacyjnych; niezbędne pracownie dydaktyczne znajdują się we wszystkich badanych placówkach; w większości szkół znajdowały się komputery (najczęściej około 15); praktyczną naukę zawodu realizuje się w warsztatach szkolnych i zakładach przemysłowych; nauczyciele powinni uczestniczyć w różnych formach doskonalenia dydaktyki zawodowej, metodyki wdrażania nowych dokumentacji programowych i in.; konstrukcja programów nauczania okazała się poprawna; we wszystkich programach nauczania znajdują się wykazy środków dydaktycznych. Do powodów niskich efektów kształcenia nauczyciele zaliczali przede wszystkim braki uczniów wyniesione jeszcze ze szkoły podstawowej, zwłaszcza w zakresie wiadomości matematycznych, brak wystarczających środków dydaktycznych oraz uczenie się dla uzyskania pozytywnych ocen, a nie by utrwalić wiedzę. |
Publikacje: |
- Figurski, J. (1993). Realizacja i wyniki wdrożeń próbnych dokumentacji programowych branży mechanicznej. (Część pierwsza). Szkoła Zawodowa, 5, 18-23.
- Figurski, J. (1993). Realizacja i wyniki wdrożeń próbnych nowych dokumentacji programowych branży mechanicznej. (Część druga). Szkoła Zawodowa, 6, 24-28.
|