Tytuł badania: Realizacja i stosowanie wideoprogramów w przedmiocie kultura fizyczna z metodyką
Data: [1997]
Badacz: Zofia Malec, Wojciech Zwierzchowski

Celem badania było poznanie opinii studentów i absolwentów na temat zajęć z kultury fizycznej z metodyką. W badaniu uczestniczyło m.in. 80 studentów ostatnich lat studiów. 32,8% respondentów uważało, że zajęcia bardzo dobrze przygotowują do pracy w szkole, jednak już 52% podkreślało, że zajęcia te przygotowują do nauczania w stopniu dobrym, 4,5% – dostatecznym (4,5% nie miało zdania). Podczas zajęć z kultury fizycznej z metodyką kursanci poznawali systematykę ćwiczeń, metody i formy pracy, organizację pracy oraz zasady metodycznej konstrukcji i budowy toku lekcyjnego. Po odbyciu zajęć studenci byli zobowiązani do odbycia śródrocznych praktyk pedagogicznych (hospitacje i samodzielne lekcje według autorskiego scenariusza). Zdaniem studentów na skuteczność przedmiotu mogłoby wpłynąć wykorzystanie nowoczesnych środków nauczania (TIK). Dlatego też podczas kursu do dydaktyki przedmiotu włączono technikę wideo. Dzięki temu ponad 80% respondentów – po ukończeniu kursu – wystawiło zajęciom bardzo dobre i dobre oceny. Ponad 85% badanych wyraziło chęć uczestnictwa w przygotowywaniu rejestracji wideo.

Deskryptory TESE: metoda nauczania, środki dydaktyczne, sprzęt informatyczny, sprzęt audiowizualny, program audiowizualny, technologia informacyjno-komunikacyjna, wychowanie fizyczne
TESE descriptors: teaching method, teaching resourses, ICT equipment, audiovisual equipment, audiovisual programme, ICT, physical education
  • Malec, Z. i Zwierzchowski, W. (1997). Realizacja i stosowanie wideoprogramów w przedmiocie „kultura fizyczna z metodyką”. Nauczyciel i Szkoła, 2, 90-93.