Tytuł badania: Poglądy i postawy młodzieży wobec wybranych dziedzin życia seksualnego
Data: 1990
Badacz: Julian A. Kultys

Przedmiotem badania były poglądy i postawy młodzieży wobec wybranych dziedzin życia seksualnego. Badaniem objęto 133 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Trójmiasta. Wcześniej przeprowadzono podobne badania: w 1978 – wśród 400 nowo wcielonych marynarzy, w 1980 – wśród 350 studentów pierwszego roku Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, w latach 1983–1985 – wśród rodzin marynarskich. 23% uczniów szkół ponadpodstawowych twierdziło, że stosowanie antykoncepcji jest zarówno niemoralne, jak i szkodliwe dla zdrowia. Czynnikiem decydującym o takiej postawie była w dużej mierze religia. 27,5% badanej młodzieży, w tym 23,1% dziewcząt i 32,3% chłopców, miało już za sobą inicjację seksualną. W wieku 18 lat (i mniej) pierwszy raz współżyło 29,8% respondentów. Młodzież z Trójmiasta rozpoczyna życie seksualne, zwłaszcza dziewczęta, nieco później niż przeciętnie młodzież w Polsce. 52,5% uczniów opowiadało się za rozpoczęciem współżycia jeszcze przed ślubem, by sprawdzić się pod względem seksualnym z partnerem. Do takiej postawy skłonne były bardziej dziewczęta niż chłopcy – odpowiednio: 58,4% i 47%. 36,1% badanej młodzieży twierdziło, że życie seksualne warto rozpocząć przed ślubem z ciekawości, żeby zobaczyć, jak to jest. Ten motyw podjęcia inicjacji seksualnej wskazywało więcej chłopców niż dziewcząt: odpowiednio 44,1% i 27,7%. Pod presją środowiska można rozpocząć życie seksualne według 14,7% uczniów. W opinii blisko 80% respondentów inicjacja seksualna jest sprawą indywidualną i nie powinna podlegać ocenie. Według 9,8% podjęcie współżycia nie może podlegać wartościowaniu; opinię taką wyraziło 10,7% dziewcząt i 8,8% chłopców. 57,9% uczniów potępiło sytuację, w której dziewczyna zdradza swojego partnera; mniej osób potępiłoby chłopaka zdradzającego swoją dziewczynę – 54,1%. Około 62% respondentów nie zaakceptowało sytuacji, w której mąż albo żona zdradza jeden raz swojego partnera albo swoją partnerkę, ale bez dalszych zobowiązań albo komplikacji. 18% badanych stwierdziło, że w małżeństwie nie powinno się żądać wierności od żadnego z partnerów. Ponad 90% uczniów opowiedziało się za uświadamianiem seksualnym młodzieży.

Deskryptory TESE: wychowanie seksualne, rozwój dziecka, rozwój fizyczny, postawa, młodzież, płeć męska, płeć żeńska
TESE descriptors: sex education, child development, physical development, attitude, youth, male, female
  • Kultys, J.A. (1992). Poglądy i postawy młodzieży wobec wybranych dziedzin życia seksualnego. W: Z. Izdebski (red.), Wychowawcze, etyczne i społeczne problemy zachowań seksualnych młodzieży (s. 123-129). Warszawa – Zielona Góra: TRR.