Tytuł badania: Bronić jak Westerplatte
Data: [1996]
Badacz: Ferdynand Froissart, Elżbieta Lamparska

Celem badania była próba zdiagnozowania stanu świadomości moralnej młodzieży. Badaniem objęto 150 uczniów z dwóch szkół podstawowych: małej prywatnej i dużej samorządowej. Zastosowano ankietę zawierającą nazwy wartości; uczniowie w obu pytaniach mieli wskazać pięć z nich. Z podanego zestawu jako wartości obowiązujące we współczesnym świecie wskazywano: brutalność – 97 wskazań, cwaniactwo – 96, arogancję – 66, zawiść – 63, nienawiść – 62, spryt – 53, zarozumiałość – 43. Jako oczekiwane wartości, które powinny istnieć w życiu, wskazywano: sprawiedliwość – 98, tolerancję – 86, odpowiedzialność – 65, uczciwość – 61, koleżeńskość – 46, dobroć – 45, mądrość – 37. Minimum trzy wartości powyżej statystycznych pięciu występowały w katalogach indywidualnych wartości u 54% badanych w przypadku wartości obowiązujących i 47,3% oczekiwanych; przynajmniej siedem wartości – odpowiednio u 76,6% i 68,6%.

Deskryptory TESE: szkoła podstawowa, uczeń, postawa, wychowanie moralne, wychowanie dziecka
TESE descriptors: primary school, pupil, attitude, moral education, child rearing
  • Lamparska, E. i Froissart, F. (1996). Bronić jak Westerplatte. Przegląd Oświatowy, 13, 4, 14.