Tytuł badania: Diagnostyczność oceny opisowej w zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej
Data: 1997
Badacz: Kazimiera Dutkiewicz

Przedmiotem badania była diagnostyczność oceny opisowej w klasie pierwszej szkoły podstawowej. Badaniem objęto 136 uczniów z pięciu klas. Wykorzystano kartę do oceny opisowej ucznia na pierwsze półrocze (wypełnianą w trakcie badania przez nauczycieli) oraz dokonano pomiaru wyników nauczania za pomocą testów dydaktycznych z języka polskiego i matematyki. Porównano również oceny nauczycielskie wyprowadzone z oceny opisowej z wynikami testów. Ocena szkolna wyprowadzona z oceny opisowej z języka polskiego w stosunku do ocen szkolnych z tego przedmiotu okazała się diagnostyczna – największa zgodność między ocenami miała miejsce w przypadku czytania i mówienia, mniejsza zbieżność pojawiła się zaś w przypadku pisania. Stopnie wyprowadzone z oceny opisowej z matematyki okazały się silnie skorelowane z wynikami testu dydaktycznego z tego przedmiotu. Zaobserwowano dużą zbieżność między ocenami wyprowadzonymi z oceny opisowej a oceną ogólną wystawioną na koniec roku szkolnego, szczególnie w zakresie mówienia i czytania, w mniejszym stopniu w zakresie pisania i umiejętności z matematyki.

Deskryptory TESE: ocena uczących się, ocenianie, ocena sumatywna, szkoła podstawowa, kształcenie na poziomie elementarnym
TESE descriptors: evaluation of students, marking, summative evaluation, primary school, basic education
  • Dutkiewicz, K. (1999). Diagnostyczność oceny opisowej w zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej. Zeszyty Wszechnicy Świętokrzyskiej, 10, 143-158.