Tytuł badania: Diagnoza działalności Szkolnych Ośrodków Kariery
Data: marzec 2008 – czerwiec 2008
Badacz: Ewa Dzielnicka, Katarzyna Karska

Badanie miało na celu diagnozę Szkolnych Ośrodków Kariery oraz ich działalności; objęło swoim zasięgiem 111 pracowników tych placówek w całej Polsce. Respondentami byli na ogół doradcy zawodowi, pedagodzy, nauczyciele przedmiotów zaangażowani w działalność ośrodka. Badania wykonano metodą sondażu diagnostycznego, do którego stworzono narzędzie w postaci ankiety telefonicznej. Raport przedstawia charakterystykę Szkolnych Ośrodków Kariery i szkół, w których zostały utworzone (kadra i usługi, narzędzia poradnictwa zawodowego, współpraca zewnętrzna, potrzeby). W raporcie sformułowano również perspektywy rozwoju SzOK-ów, a także przedstawiono przykłady dobrych praktyk. Niepokojący jednak jest fakt, że aż w 26% szkół, w których zamknięto SzOK-i, nie prowadzi się żadnych usług poradnictwa i orientacji zawodowej dla uczniów.

Deskryptory TESE: rynek pracy, organ doradczy, ewaluacja, poradnictwo zawodowe, doradztwo edukacyjne, planowanie edukacji
TESE descriptors: labour market, advisory body, evaluation, vocational guidance, educational guidance, educational planning
  • Karska, K. (oprac.). (2008). Diagnoza działalności szkolnych ośrodków kariery : Raport z badania zrealizowanego przez Centrum Metodyczne ECORYS Polska i Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych. Pobrane z http://www.cm.ecorys.pl/downloads/pdf/Diagnoza_dzialalnosci_szkolnych_osrodkow_kariery.pdf