Tytuł badania: AIDS – temat tabu
Data: [1992]
Badacz:

Celem badania było poznanie poziomu wiedzy młodzieży szkolnej o AIDS. Badaniem objęto reprezentatywną grupę 2 963 uczniów klas I-III szkół ponadpodstawowych różnego typu z całej Polski. Wyniki badania ujawniły, że 98% uczniów wiedziało, że HIV można się zarazić poprzez używanie wspólnych igieł i strzykawek, stosunki płciowe z osobą zakażoną oraz przez krew. 78% wiedziało, że nie można przekazać choroby poprzez przedmioty użytku osobistego. 80% uczniów zdawało sobie sprawę, że prezerwatywy pozwalają uchronić od zakażenia. Jednocześnie tylko 27% badanych wiedziało, że AIDS można się zarazić poprzez ukąszenie komara, a 25% nie wiedziało, czy można się zarazić poprzez pokarmy. Połowa badanych zdawała sobie sprawę, że choroba ta jest nieuleczalna, nawet wcześnie wykryta, a 1/3 – że nie opracowano żadnego skutecznego leku przeciwko AIDS. Poziom wiedzy nie różnicował badanych ze względu na płeć ani miejsce zamieszkania, był jednak zależny od wieku oraz typu szkoły – większą wiedzą wykazali się uczniowie starsi oraz uczniowie liceów ogólnokształcących niż młodsza młodzież i uczniowie szkół zawodowych. Głównym źródłem wiedzy o AIDS były dla młodzieży środki masowego przekazu, przede wszystkim telewizja (65%). Nauczyciele przekazali pewne informacje na ten temat jedynie w 19% przypadków, a 60% uczniów przyznało, że nie miało o AIDS ani jednych zajęć. Tymczasem młodzież chciała czerpać wiadomości na temat AIDS od specjalistów – lekarzy, pielęgniarek i nauczycieli lub od najbliższych – rodziców lub swojej dziewczyny czy chłopaka. 70% badanych uważało, że edukację seksualną należy rozpocząć przed 14. rokiem życia. Niemal wszyscy wyrazili potrzebę pogłębienia swojej wiedzy o AIDS, której zdaniem 81% uczniów nie dostarcza im szkoła. 84% badanych bało się AIDS. 25% zgodziło się, że należy unikać kontaktów seksualnych, a 63% – że należy mieć jednego partnera seksualnego. Od 20% do 63% badanych nie było pewnych, czy prezerwatywa chroni przed zakażeniem. Niemal połowa uczniów ujawniła nieprawidłową postawę względem osób chorych na AIDS i zakażonych HIV – ci respondenci deklarowali tolerancję jedynie względem najbliższych, opowiadali się za odosobnieniem chorych (21%) i karaniem ich, gdy zarażą innych ludzi (25%).

Deskryptory TESE: choroba, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, postawa, wiedza, uczeń
TESE descriptors: illness, secondary school, vocational school, attitude, knowledge, pupil
  • AIDS – temat tabu. (1993). Kultura Fizyczna, 3-4, 29-30.