Tytuł badania: Modele małżeństwa i życia rodzinnego w świadomości studentów uczelni wychowania fizycznego
Data: 1989
Badacz: Kunegunda Włostowska

Ankietę przeprowadzono na próbie 894 studentów wychowania fizycznego. W badanej grupie znalazło się 573 studentów pierwszego roku i 321 czwartego, 326 kobiet i 568 mężczyzn. Wśród badanych z pierwszego roku studiów było 97,9% kawalerów i 98,5% panien, w grupie studentów czwartego roku odpowiednio 64,9% i 67,2%. 5,3% respondentów określiło siebie jako głęboko wierzących, 41,9% – jako wierzących, 44% – wierzących, ale niepraktykujących regularnie; 4,6% osób było obojętnych religijnie, 1,5% stanowili niewierzący. Pozostali badani nie określili światopoglądu. 62% mężczyzn i 67% kobiet z pierwszego roku oraz 75% mężczyzn i 69% kobiet z czwartego roku uważało, że podstawową funkcją małżeństwa jest prokreacja. 70% studentów i 70% studentek z pierwszego roku oraz 75% studentów i 72% studentek z czwartego roku chciałoby mieć dwoje dzieci. Blisko 4% badanych chciało pozostawać w związku bezdzietnym. Potrzebę regulacji urodzeń aprobowało 49% mężczyzn i 54% kobiet z pierwszego roku oraz 63% mężczyzn i 76% kobiet z czwartego roku. 71% mężczyzn i 61% kobiet z pierwszego roku oraz 81% mężczyzn i 79% kobiet z czwartego roku za dopuszczalne i raczej dopuszczalne uznało współżycie przedmałżeńskie. W opinii większości respondentów małżeństwo powinno być trwałe i stabilne. Tylko niektóre osoby podały powód takiego przekonania – np. cierpienie dzieci z rozbitych rodzin, a także względy religijne. Wyniki badania ujawniły, że najliczniej akceptowaną normą moralności katolickiej jest zasada trwałości małżeństwa. Niemniej poglądy studentów na małżeństwo były bardzo zróżnicowane i wyraźnie odbiegały od postulatów moralnych i religijnych Kościoła katolickiego.

Deskryptory TESE: religia, postawa, student, wychowanie fizyczne, rodzina
TESE descriptors: religion, attitude, student, physical education, family
  • Włostowska, K. (1994). Stosunek studentów do norm moralności katolickiej w sferze życia małżeńsko-rodzinnego. Przysposobienie do życia w rodzinie (dod.). Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, 8, 16 i 49.