Tytuł badania: Lekcje matematyki oraz fizyki i astronomii w opinii absolwentów gimnazjów w 2006 roku
Data: 2006
Badacz: Teresa Kutajczyk, Barbara Przychodzeń

Głównym celem badania było ustalenie, co sądzą gimnazjaliści o lekcjach matematyki oraz fizyki i astronomii. Jedną z technik badania była ankieta (większość pytań zawierała skalę Likerta). Ankietą objęto 560 uczniów klas trzecich z sześciu gimnazjów na terenie powiatu P (którego wyniki na egzaminie gimnazjalnym były niskie w latach 2002-2006) w województwie pomorskim. Przeanalizowano uwarunkowania wyników egzaminu gimnazjalnego w zakresie matematyki oraz fizyki i astronomii. W analizie wzięto pod uwagę trzy zasadnicze obszary: atmosferę pracy szkoły, przebieg procesu kształcenia, działania na rzecz przygotowania uczniów do egzaminu. Na podstawie wyników stwierdzono, że zaniepokojenie Ministerstwa Edukacji Narodowej brakiem zainteresowania uczniów dziedzinami ścisłymi jest w pełni uzasadnione. Jednocześnie na podstawie wyników wyznaczono zależność przyczynowo-skutkową między atrakcyjnością lekcji dla młodzieży, zrozumieniem przez nich zagadnień i łatwością radzenia sobie z pracami domowymi.

Deskryptory TESE: egzamin, ewaluacja, szkoła średnia, przejście z gimnazjum do liceum/technikum, niedostateczne osiągnięcia w nauce, matematyka, fizyka
TESE descriptors: examination, evaluation, secondary school, transition from lower to upper secondary education, re-assessment, mathematics, physics
  • Kutajczyk, T. i Przychodzeń, B. (oprac.). (2006). Lekcje matematyki oraz fizyki i astronomii w opinii absolwentów gimnazjów w 2006 roku. Pobrane z http://www.oke.gda.pl/plikiOKE/Opracowania_wynikow/2005-2006/2007_06_14_lekcje_mat_fiz_GIM.pdf