Tytuł badania: Uczelnia Przyjazna Pracodawcom 2010
Typ badania: cykliczne
Data: czerwiec 2010 – wrzesień 2010
Badacz: Łukasz Arendt

Doniesienie zawiera opis trzech badań. Celem głównym było wyłonienie polskich szkół wyższych i uniwersytetów przyjaznych pracodawcom. W ramach projektu Uczelnia Przyjazna Pracodawcom 2010 (realizowanego wspólnie przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych oraz firmę eDialog) zbadano trzy grupy respondentów: przedstawicieli uczelni, pracodawców oraz studentów i absolwentów. Za pomocą techniki CAWI (Computer Assisted Interview) respondenci wypełniali ankietę zamieszczoną na stronie internetowej projektu oraz na stronach 55 uczelni biorących udział w projekcie. Ankieta skierowana do pracowników uczelni obejmowała cztery obszary badawcze: potencjał naukowy uczelni, warunki studiowania, współpracę z podmiotami zagranicznymi, współpracę z pracodawcami. Liczba ankiet wypełnionych przez uczelnie była równa liczbie podmiotów biorących udział w projekcie. Od pracodawców wpłynęło 945 ankiet; absolwenci i studenci dostarczyli materiału badawczego z 5812 ankiet). Na podstawie liczby punktów przyznanych uczelniom pierwsze trzy miejsca zajęły wyższe szkoły techniczne: Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska. W doniesieniu zawarto także informacje m.in. o: kryteriach wyboru kandydata do pracy (wiedza i umiejętności – 83%) i umiejętnościach deficytowych w oczach pracodawców (umiejętność łączenia teorii z praktyką – 45%). Ankieta skierowana do pracodawców obejmowała dwa obszary badawcze: ocenę przygotowania studentów do pracy zawodowej oraz ocenę współpracy uczelni z pracodawcami. Pracodawcy wypełnili łącznie 945 ankiet. Grupa badanych pracodawców wyłoniła trzy uczelnie, które ich zdaniem najpełniej realizują program Uczelni Przyjaznej Pracodawcom, były to: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie (od 2011 roku przemianowana na Społeczną Akademię Nauk). Ankieta skierowana do obecnych i byłych studentów obejmowała cztery obszary badawcze: ocenę kadry akademickiej, warunki studiowania, działalność akademickich biur karier, przydatność nauki w pracy zawodowej. Studenci i absolwenci wypełnili łącznie 5812 ankiet. Grupa badanych studentów i absolwentów wyłoniła trzy uczelnie, które ich zdaniem najpełniej realizują program Uczelni Przyjaznej Pracodawcom; były to: Uniwersytet Warszawski, Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania (od 2011 roku przemianowana na Społeczną Akademię Nauk), Uniwersytet Wrocławski.

Deskryptory TESE: transfer wiedzy, związek między szkoleniem a zatrudnieniem, start zawodowy absolwentów, pracodawca, szkoła wyższa, ocena zewnętrzna, jakość kształcenia, dostosowanie do potrzeb rynku pracy
TESE descriptors: knowledge transfer, training-employment relation, transition from school to work, employer, higher education, external evaluation, quality of education, employability
  • Arendt, Ł. (red.). (2010). Raport z badań w projekcie Uczelnia Przyjazna Pracodawcom. Pobrane z http://www.uczelniaprzyjaznapracodawcom.pl/raport-uczelnia-przyjazna-pracodawcom/