Tytuł badania: Uczciwość w szkole
Data: sierpień 2011 – wrzesień 2011
Badacz: Michał Borkowski, Dorota Czyżowska, Michał Kaczmarczyk

Celem badania było ustalenie stopnia uczciwości uczniów w ich zachowaniach szkolnych. Badanie przeprowadzono techniką ankiety internetowej (TIK), umieszczonej na portalu www.zadane.pl. Ankietę wypełniło 6595 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych (76% kobiet i 24% mężczyzn) oraz średnich (77% kobiet i 23% mężczyzn). Badani odpowiadali na pytania dotyczące postawy wobec szkoły, postrzegania uczciowości w odniesieniu do szkoły, oceny zjawiska ściągania, wzajemnego podpowiadania sobie podczas sprawdzianów, a także stopnia korzystania z materiałów edukacyjnych (w tym również gotowych rozwiązań i bryków), zamieszczonych w internecie. Wyniki badania potwierdzają, że być uczciwą osobą to: nie oszukiwać (prawie 75%), mówić prawdę (ponad 72%) oraz dotrzymywać słowa (ponad 71%). Ponad 78% ankietowanych uważa się za osoby uczciwe. Prawie 68% wszystkich respondentów przyznało, że w szkole w ogóle nie jest poruszany temat uczciwości. Ponadto badanie wykazało, że głównym powodem ściągania w szkole są: lenistwo (prawie 54%) i chęć zyskania lepszych ocen (ponad 52%).

Deskryptory TESE: portal internetowy, Internet, postawa wobec szkoły, postawa, korzystanie z Internetu, zachowania społeczne, praca domowa, technologia informacyjno-komunikacyjna
TESE descriptors: website, Internet, attitude towards school, attitude, Internet usage, social behaviour, homework, ICT
  • Kaczmarczyk, M. i Borkowski, M. (bdw.). Raport: Uczciwość w szkole. Pobrane z http://www.uczciwoscwszkole.pl/files/raport_zadane_pl_uczciwosc_w_szkole.pdf