Tytuł badania: Uczelnia Przyjazna Pracodawcom 2011
Typ badania: cykliczne
Data: kwiecień 2011 – sierpień 2011
Badacz: Łukasz Arendt

Celem badania było wyłonienie polskich szkół wyższych i uniwersytetów przyjaznych pracodawcom. W ramach projektu Uczelnia Przyjazna Pracodawcom 2011 (realizowanego wspólnie przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych oraz firmę eDialog) docierano do trzech grup respondentów: przedstawicieli uczelni, pracodawców oraz studentów i absolwentów. Za pomocą techniki CAWI (Computer Assisted Interview) respondenci wypełniali ankietę zamieszczoną na stronie internetowej projektu oraz na stronach 48 uczelni biorących udział w projekcie. Ankieta skierowana do pracowników uczelni obejmowała cztery obszary badawcze: potencjał naukowy uczelni, warunki studiowania, współpracę z podmiotami zagranicznymi, współpracę z pracodawcami. Liczba ankiet wypełnionych przez uczelnie była równa liczbie podmiotów biorących udział w projekcie. Ankieta skierowana do pracodawców obejmowała dwa obszary badawcze: ocenę przygotowania studentów do pracy zawodowej oraz ocenę współpracy uczelni z pracodawcami. Pracodawcy wypełnili łącznie 597 ankiet. Ankieta skierowana do obecnych i byłych studentów obejmowała cztery obszary badawcze: ocenę kadry akademickiej, warunki studiowania, działalność akademickich biur karier, przydatność nauki w pracy zawodowej. Studenci i absolwenci wypełnili łącznie 10 732 ankiety. Respondenci jako uczelnie najbardziej przyjazne biznesowi wskazali Szkołę Główną Handlową w Warszawie i Politechnikę Łódzką.

Deskryptory TESE: szkoła wyższa, uniwersytet, ocena wewnętrzna, jakość kształcenia, pracodawca, transfer wiedzy
TESE descriptors: higher education, universty, internal evaluation, quality of education, employer, knowledge transfer
  • Raport z badań w II edycji projektu Uczelnia Przyjazna Pracodawcom. (2012). Pobrane z http://www.uczelniaprzyjaznapracodawcom.pl/wp-content/uploads/2012/02/Raport_UPP_2011.pdf