Tytuł badania: Uczeń dorosły w procesie edukacyjnym
Data: maj 2005 – czerwiec 2005
Badacz: Ryszard Kalamarz

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy potrzeb oraz aspiracji życiowych osób dorosłych kontynuujących edukację. Próbę badawczą stanowiło 116 słuchaczy Policealnego Studium Zawodowego w Rzeszowie, których poproszono o udzielenie pisemnej wypowiedzi na następujące tematy: 1) Do czego przede wszystkim dążysz w życiu – co chciałabyś/chciałbyś osiągnąć w bliższej, a co w dalszej przyszłości? 2) Dlaczego wybrałaś/eś tę szkołę i zawód? 3) Co chciałabyś/chciałbyś, aby się zmieniło w Twojej szkole i dlaczego? W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że respondenci dążyli przede wszystkim do ukończenia szkoły, do której uczęszczali w trakcie trwania sondażu. Wykazano również, że większość ankietowanych planowała kontynuować naukę w szkole wyższej na studiach licencjackich oraz magisterskich. Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami w dalszej kolejności wymieniano wśród życiowych dążeń chęć założenia rodziny i spełniania się w życiu rodzinnym. Na podstawie zgromadzonego materiału ustalono również, że najczęściej wskazywanym motywem wyboru szkoły i zawodu były chęć uczenia się oraz zamiar podniesienia kwalifikacji zawodowych. Do najczęściej proponowanych zmian w organizacji szkoły należały m.in.: zwiększenie dyscypliny niektórych nauczycieli, postulat lepszego zaopatrzenia biblioteki, zmodyfikowanie planu zajęć czy sugestia uruchomienia nowych specjalności.

Deskryptory TESE: biblioteka, edukacja dorosłych, uczeń dorosły, edukacja, uczenie się przez całe życie, uczenie się, proces uczenia się, szkolnictwo policealne
TESE descriptors: library, adult education, adult learner, education, lifelong learning, learning, learning process, post-secondary non-tertiary education
  • Kalamarz, R. (2006). Uczeń dorosły w procesie edukacyjnym. Kwartalnik Edukacyjny, 3, 41-51.