Tytuł badania: Podlaski absolwent 2007
Typ badania: cykliczne
Data: sierpień 2009 – październik 2009
Badacz: Łukasz Kutyło, Jakub Stempień, Piotr Stronkowski, Małgorzata Zub

Celem badania było prześledzenie losów absolwentów różnych typów szkół w województwie podlaskim z rocznika 2007. Działania badawcze prowadzono w ramach projektu Podlaskie obserwatorium rynku pracy i prognoz gospodarczych, realizowanego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu VIII: Regionalne kadry gospodarki, Działania 8.1.: Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałania 8.1.4.: Przewidywanie zmiany gospodarczej. W badaniu zastosowano metody ilościowe (kwestionariusze wywiadu bezpośredniego z absolwentami PAPI) i jakościowe (analiza dokumentacji, indywidualne wywiady z absolwentami i osobami zajmującymi się rynkiem pracy i edukacją na szczeblu wojewódzkim). Za pomocą kwestionariusza przebadano 404 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i wyższych z województwa podlaskiego, którzy ukończyli edukację w 2007 roku. Wywiady pogłębione przeprowadzono z 12 absolwentami. Pytania badawcze dotyczyły wyborów edukacyjnych, oceny ukończonej szkoły, poszukiwania pierwszej pracy.

Deskryptory TESE: absolwent, miejsce zamieszkania, obszar wiejski, związek między szkoleniem a zatrudnieniem, popyt na absolwentów, szczebel administracyjny, szkoła wyższa, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, ocena uczących się
TESE descriptors: school leaver, place of residence, rural area, training-employment relation, demand for graduates, administrative level, higher education, secondary school, vocational school, evaluation of students
  • Kutuło, Ł., Stempień, J.R., Stronkowski, P. i Zub, M. (2009). Podlaski absolwent : Analiza losów zawodowych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i wyższych rocznika 2007. Pobrane z http://www.obserwatorium.up.podlasie.pl/uploads/upload/analizy__badania_progrnozy_projektowe/podlaski_absolwent/podlaski_absolwent_ver_pelna_a4.pdf