Tytuł badania: Poczucie bezpieczeństwa ucznia w szkole
Data: 1997 – 1998
Badacz: Małgorzata Mikut

Celem badania było stwierdzenie, czy szkoła daje uczniom poczucie bezpieczeństwa. Badaniem sondażowym objęto 150 uczniów klas szóstych i siódmych jednej ze szczecińskich szkół podstawowych. Ponad połowa badanych nie zwracała się do nauczycieli z problemami; jako przyczyny wskazywano głównie brak zaufania, negatywne postawy nauczycieli. Co trzeci uczeń niechętnie przebywał w towarzystwie niektórych nauczycieli lub unikał styczności z nimi; przyczyny były następujące – poczucie bycia pilnowanym, poddawanym ciągłej ocenie, stresujące zachowania nauczyciela. Co trzeci uczeń aktywnie uczestniczył w lekcjach i chętnie się do nich przygotowywał. Blisko połowa obawiała się sprawdzianów i pytania przy tablicy, czekała na zakończenie lekcji, nudziła się, unikała kontaktu wzrokowego z nauczycielem, miała ogólnie złe samopoczucie. Co piąty badany uważał, że jest niesprawiedliwie oceniany przez nauczyciela i źle traktowany. Przyjacielski stosunek do szkoły miała nieco ponad 1/3 uczniów; tyle samo deklarowało stosunek wrogi (głównie uczniowie klas siódmych i chłopcy), najczęstsze przyczyny były następujące: ogólna antypatia do szkoły, przeciążenie obowiązkami szkolnymi. W większości pozytywnych i negatywnych wypowiedzi o szkole zauważano, że źródłem samopoczucia ucznia był nauczyciel.

Deskryptory TESE: bezpieczeństwo, uczeń, szkoła podstawowa, postawa wobec szkoły, relacja nauczyciel – uczeń
TESE descriptors: safety, pupil, primary school, attitude towards school, teacher-student relation
  • Mikut, M. (1999). Poczucie bezpieczeństwa ucznia w szkole. Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, 9, 39.