Tytuł badania: Doświadczenia młodzieży związane z narkotykami
Data: marzec 1999
Badacz: Renata Straub

Celem badania było poznanie doświadczeń młodzieży z narkotykami do opracowania i realizacji odpowiedniego programu profilaktycznego. Badaniem objęto 175 uczniów wszystkich klas pierwszych liceum w Brzegu. Wykorzystano metodę sondażu, technikę ankiety (anonimowej). 97 uczniów miało już bezpośredni kontakt z narkotykami, w tym 16 z marihuaną, dwóch z LSD i amfetaminą. Używanie narkotyków deklarowało więcej chłopców niż dziewcząt. Kontakt z narkotykami najczęściej miał miejsce na imprezach, w parku, na podwórku, w szkole podstawowej, w czasie wakacji. Odczucia po zażyciu dla dwóch badanych były negatywne, dla 16 pozytywne. 71 uczniów miało w swoim najbliższym otoczeniu kolegów biorących narkotyki i opowiadających o swoich doznaniach. 23 było namawianych przez biorących kolegów do spróbowania narkotyków. 11 było świadkami sprzedawania narkotyków w szkole i pod szkołą, ośmiu widziało osoby zażywające narkotyki na terenie szkoły.

Deskryptory TESE: szkoła średnia, uczeń, narkomania, profilaktyka, zdrowie
TESE descriptors: secondary school, pupil, drug abuse, prevention, health
  • Straub, R. (1999). Doświadczenia młodzieży związane z narkotykami. Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, 10, 47.