Tytuł badania: Wyniki egzaminu maturalnego z informatyki maturzystów w latach 2005 i 2006 na tle innych egzaminów zewnętrznych
Data: 2007
Badacz: Andrzej Chruściany

Celem badania było ustalenie przyczyny uzyskiwania gorszych wyników egzaminu maturalnego z informatyki na tle innych przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Niepokój budzi fakt malejącej z roku na rok liczby osób przystępujących do egzaminu maturalnego z informatyki. Badacz przeanalizował wyniki egzaminu z lat 2005 i 2006 oraz opisał preferencje wyborów innych przedmiotów przez maturzystów ze szczególnym uwzględnieniem matematyki, ponieważ, jak twierdzi, przygotowanie matematyczne ma istotny wpływ na osiągnięcia na egzaminie z informatyki. Analizie poddano wyniki 96,7% zdających maturę z informatyki w 2005 i 89,34% zdających w 2006 – łącznie 828 osób. Dla porównania zestawiono je z wynikami tych samych uczniów piszących egzamin gimnazjalny w 2002 i 2003 roku. Zamiast podsumowania autor badania zaproponował kilka pytań badawczych, wymagających dalszych analiz, m.in. o znaczenie przygotowania matematycznego uczniów; zakres, w jakim szkoły przygotowują uczniów do egzaminu maturalnego z informatyki; rodzaj wsparcia dla nauczycieli informatyki w szkołach ponadgimnazjalnych.

Deskryptory TESE: egzamin, gimnazjum, szkoła średnia, informatyka, nauki ścisłe, niedostateczne osiągnięcia w nauce
TESE descriptors: examination, lower secondary, secondary school, computer science, natural sciences, re-assessment
  • Chruściany, A. (2007). Wyniki egzaminu maturalnego z informatyki w latach 2005 i 2006 na tle wyników innych egzaminów zewnętrznych. Pobrane z http://www.komisja.pl/pobierz/badania/Chrusciany_2007.pdf