Tytuł badania: Analiza postaw przedsiębiorczych wśród studentów
Data: [2012]
Badacz: Anna Marszałek

Badanie miało na celu analizę postaw studentów krakowskich uczelni wobec przedsiębiorczości. Ankietę audytoryjną przeprowadzono na grupie 221 osób. 90,05% respondentów było w wieku od 19 do 24 lat. Nieco ponad 90% ukończyło liceum albo technikum ekonomiczne. Pytania badawcze dotyczyły zakładania własnej działalności gospodarczej, szans i ograniczeń z tym związanych. Wyniki badania wskazują na studenckie postawy proprzędsiębiorcze, jednak niezadowalający jest odsetek osób planujących założenie w przyszłości własnej firmy (40%), co wydaje się niepokojące, tym bardziej że większość respondentów stanowili studenci kierunków ekonomicznych. Osoby, które uważały, że mają wysoko rozwiniętą zdolność do wykazywania inicjatywy, w 67,78% twierdziły również, że są przedsiębiorcze. 30% osób z grupy z wysoko rozwiniętą zdolność do wykazywania inicjatywy oceniło siebie jako uczących się przedsiębiorczości. Blisko 80% respondentów chciało pracować w dużej, renomowanej firmie. 43,9% wskazało w tym kontekście jednostki samorządowe, a 37,1% małe i średnie przedsiębiorstwa. 53,61% było zdecydowanych na założenie własnej firmy, by lepiej wykorzystywać wiedzę i doświadczenie.

Deskryptory TESE: przedsiębiorczość, student pracujący, student, postawa, ekonomia, poziom życia, rynek pracy, kompetencje, satysfakcja zawodowa
TESE descriptors: enterpreneurship, working student, student, attitude, economics, standard of living, labour market, competence, occupational satisfaction
  • Marszałek, A. (2012). Analiza postaw przedsiębiorczych wśród studentów. e-mentor, 3. Pobrane z http://www.e-mentor.edu.pl/artykul/index/numer/45/id/932