Tytuł badania: Ekrany agresji
Data: 1998
Badacz: Sylwia M. Jaźwińska, Marek Sokołowski

Przedmiotem badania była przemoc w filmach animowanych dla dzieci. Przeanalizowano seriale nadawane w stacjach: TVN, POLSAT oraz CANAL+. Okazało się, że wiele seriali przeznaczonych dla najmłodszych widzów było przepełnionych treściami o agresji i przemocy. W bajce Conan i młodzi wojownicy pojawiły się takie sceny związane z przemocą jak: walka na miecze, przeszycie włócznią, walka z dzikimi zwierzętami, kopnięcia, zadawanie ran, gryzienie, pożeranie przez mięsożerną roślinę. W filmie Nowe przygody Batmana i Robina pojawiły się takie sceny jak: strzelanie z pistoletów, kopnięcia, uderzenia, bicie batem i pięściami, walka na noże, obezwładnianie gazem, wybuchy. W bajce tej padały agresywne sformułowania, np. Znam drania, pobił jedną z moich dziewczyn. W animowanym serialu Gdzie się podziała Carmen Sandiego pojawiły się takie sceny jak: strzały z rakiet, skoki z dużych wysokości. Wiele agresywnych wypowiedzi padało w kanadyjskim serialu Opowieści z zielonego lasu, np.: To potwór, który nie spocznie, jeśli dług nie zostanie spłacony; Ach, ty przebiegły diable!; Ty nierozgarnięta świnio! Mimo że filmy animowane adresowane do najmłodszych widzów są kolorowe i pełne ruchu, to zawierają wiele treści związanych z przemocą i agresją, także słowną. Dzieci dowiadują się, w jaki sposób można zabić drugiego człowieka, jakie ciosy okazują się najskuteczniejsze.

Deskryptory TESE: kino, przemoc, zachowania, dziecko, dziecko zagrożone, profilaktyka, środki masowego przekazu
TESE descriptors: cinema, violence, behaviour, child, child at risk, prevention, mass media
  • Sokołowski, M. (1999). Ekrany agresji. Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, 1, 26-28.