Tytuł badania: Ambiwalencja postaw młodzieży wobec miłości, Boga i religii
Data: [1998]
Badacz: Bożena Olszak-Krzyżanowska

Badanie miało na celu weryfikację kategorii ambiwalencji w obszarze wartości duchowych. Próbę badawczą stanowiła młodzież z klas maturalnych różnych typów szkół z województwa zielonogórskiego (N = 170). Wśród badanych przeważały dziewczęta, mieszkańcy miast, dzieci rodziców o wykształceniu zawodowym oraz osoby pochodzące z rodzin o niskich dochodach. Uczniowie liceów osiągali wyższe wyniki pod względem statusu uczniowskiego od pozostałych badanych. Wyniki badania potwierdziły istnienie trzech kategorii wartości wyznawanych przez młodzież: wartości stabilne, których wysoka pozycja w hierarchii pozostawała niezmieniona od lat (miłość, sława, władza); wartości tracące na ważności (patriotyzm, Bóg, religia i rodzina); wartości zyskujące na ważności (edukacja i praca). Analiza materiału badawczego ujawniła niespójność między deklarowanym i rzeczywistym stosunkiem do Boga, miłości i religii. Ambiwalencja postaw przejawiała się silniej u dziewcząt niż u chłopców oraz częściej wśród uczniów zasadniczej szkoły zawodowej i technikum rolniczego mieszkających na wsi.

Deskryptory TESE: religia, postawa, młodzież, relacje interpersonalne, rodzina, edukacja, praca
TESE descriptors: religion, attitude, youth, interpersonal relations, family, education, labour
  • Olszak-Krzyżanowska, B. (1999). Ambiwalencja postaw młodzieży wobec miłości, Boga i religii. Acta Universitatis Wratislaviensis. Prace Pedagogiczne, 130, 303-321.