Tytuł badania: Model edukacji zdrowotnej w polskiej szkole w opiniach nauczycieli
Data: [2011]
Badacz: Paweł F. Nowak

Celem badania było ukazanie opinii nauczycieli różnych specjalności na temat edukacji zdrowotnej w polskiej szkole. Badanie metodą sondażu diagnostycznego przeprowadzono na próbie 307 nauczycieli z 37 różnych typów szkół w województwie opolskim (250 kobiet, 57 mężczyzn). Wykorzystano autorski kwestionariusz ankiety (badanie miało charakter anonimowy i audytoryjny). Nauczyciele wypowiadali się na temat ważności edukacji zdrowotnej w systemie szkolnym i potrzeby wprowadzenia przedmiotu edukacja zdrowotna do szkół. Nauczyciele doceniali istotę edukowania młodzieży w zakresie pielęgnacji i ochrony zdrowia. Co trzeci badany zadeklarował, że edukacja zdrowotna byłaby potrzebna w szkole. Autor badania postuluje przeprowadzenie konsultacji środowiskowych wśród nauczycieli w celu przekonania ich o konieczności umieszczenia nowego przedmiotu w siatce zajęć szkolnych.

Autorskie słowa kluczowe: nauczyciele, szkoła, modele edukacji zdrowotnej
Author's Keywords: teachers, school, models of health education
Deskryptory TESE: edukacja zdrowotna, ocena nauczycieli, nauczyciel, reforma programu nauczania, przedmiot nauczania, zdrowie
TESE descriptors: health education, evaluation of teachers, teacher, curriculum reform, curriculum subject, health
  • Nowak, P.F. (2012). Model edukacji zdrowotnej w polskiej szkole w opiniach nauczycieli. Hygeia Public Health, 47(2), 207-210.