Tytuł badania: Państwo i społeczeństwo
Data: 14 kwietnia 2005 – 4 maja 2005
Badacz: Michał Wenzel

Celem badania było ustalenie, w jaki sposób ludzie poszukują pracy, jakie są ich oczekiwania finansowe oraz od czego – ich zdaniem – zależy znalezienie posady. Wysokie bezrobocie i niestabilny rynek pracy wymuszają na poszukujących zatrudnienia wybór właściwych i skutecznych metod znalezienia etatu. W 2005 r. pracowała nieco więcej niż połowa Polaków (52%), przy czym częściej aktywność zawodową podejmowali mężczyźni. Szczyt aktywności zawodowej przypadał na okres pomiędzy 25. a 44. rokiem życia – w tej grupie pracowało ponad dwie trzecie osób. Dużą rolę odgrywało miejsce zamieszkania: w metropoliach pracowało około dwóch trzecich społeczeństwa, ale na wsiach i w małych miasteczkach mniej niż połowa. Szczególnie ważne dla podjęcia zatrudnienia jest posiadane wykształcenie: im jest ono niższe, tym mniejsze prawdopodobieństwo znalezienia pracy. Wśród osób z wykształceniem wyższym pracowało ponad 8 na 10 respondentów, podczas gdy z wykształceniem podstawowym – jedna czwarta, a z ukończoną zasadniczą szkołą zawodową lub średnią – ponad połowa. Poza kategorią wykształcenia średniego (równe proporcje pracujących kobiet i mężczyzn) częściej aktywni zawodowo byli mężczyźni. Osoby posiadające zatrudnienie zadeklarowały, że najskuteczniejszym sposobem jego znalezienia był osobisty kontakt z pracodawcą, kontakty rodzinne i wśród znajomych, rzadziej odpowiedź na ogłoszenie lub samozatrudnienie. Dla zdecydowanej większości poszukujących pracy (79%) udział w kursach doszkalających mógłby być czynnikiem zwiększającym ich konkurencyjność na rynku pracy, a dla 85% badanych przeszkolenie się lub zmiana zawodu wyuczonego na inny nie stanowiłyby problemu, gdyby zagwarantowały pełne zatrudnienie. Komunikat sporządzono na podstawie badania: Państwo i społeczeństwo, przeprowadzonego 14 kwietnia – 4 maja 2005 r. na liczącej 4169 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Deskryptory TESE: przekwalifikowanie, szkoła średnia, mobilność zawodowa, absolwent szkoły wyższej, bezrobocie, Strategia Lizbońska, start zawodowy absolwentów, przebieg kariery zawodowej, wynagrodzenie dyrektora szkoły, zmiana zawodu, rekrutacja pracowników, procedura rekrutacji, dostępność miejsc pracy
TESE descriptors: retraining, secondary school, occupational mobility, graduate, unemployment, Lisbon Strategy, transition from school to work, career advancement, headteacher salary, career change, recruitment, recruitment procedure, access to employment
  • Wenzel, M. (oprac.). (2005). Społeczne zróżnicowanie aktywności zawodowej. Poszukiwanie pracy: sposoby, elastyczność, oczekiwania finansowe. Komunikat z badań. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2005/K_142_05.PDF