Tytuł badania: Wybrane nawyki żywieniowe a stan odżywienia dzieci i młodzieży regionu Podlasia
Data: 2009 – 2010
Badacz: Elżbieta Maciorkowska, Sylwia Marcinkiewicz, Beata Janina Olejnik, Izabela Roszko-Kirpsza, Magdalena Zalewska

Badanie miało na celu ocenę nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży z województwa podlaskiego, jak również zależności pomiędzy deklarowanymi nawykami a stanem zdrowia nastolatków. Do badania przystąpiło 592 (w wieku 0-14 lat) dzieci. Na działania badawcze składały się: przeprowadzenie ankiety (wśród młodzieży lub wśród rodziców/opiekunów dzieci najmłodszych) oraz pomiary antropometryczne (masa ciała i wzrost). Pytania badawcze skupiały się wokół sposobów odżywiania, regularności i liczby pokarmów spożywanych w ciągu dnia, korzystania z form żywienia zbiorowego, częstotliwości jedzenia owoców i warzyw, stosowanych diet. Wyniki badania wskazują na dość częstą nieregularność w spożywaniu posiłków przez dzieci i młodzież, przy czym bardziej nieregularnie odżywiają się dzieci wiejskie w porównaniu ze swoimi kolegami z miasta. Na podstawie wyników badania stwierdzono że 90,7% badanych spożywało głównie surowe owoce. 81,2% dzieci pozostawało na ogólnej diecie, a 13,9% na diecie bezmlecznej. 2,5% badanych stosowało dietę lekkostrawną. Autorzy badania postulują wdrożenie programów edukacji żywieniowej, którymi mogłyby być objęte całe rodziny, a także personel szkolny zajmujący się planowaniem i prowadzeniem żywienia zbiorowego.

Autorskie słowa kluczowe: dzieci, nawyki żywieniowe, BMI
Author's Keywords: children, dietary habits, BMI
Deskryptory TESE: edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, profilaktyka, zdrowie, młodzież, medycyna człowieka, obszar miejski, obszar wiejski
TESE descriptors: health education, nutrition education, prevention, health, youth, human medicine, urban area, rural area