Tytuł badania: Wykorzystanie Internetu przez studentów
Data: listopad 2011
Badacz: Ryszard Kurzyjamski, Zbigniew Pawelczyk

Celem badania była odpowiedź na pytanie: od jak dawna studenci posiadają komputery i łącza internetowe w domu oraz z jakich usług oferowanych przez internet najczęściej korzystają? Ponadto dokonano analizy porównawczej wyników badań GUS-u z 2010 roku na temat korzystania z internetu przez użytkowników w wieku 16-74 lat z odpowiedziami badanych studentów. Próba liczyła 109 osób (w tym 55 kobiet i 54 mężczyzn) studiujących na pierwszym roku zarządzania na Uniwersytecie Łódzkim. Do zebrania materiału badawczego posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem ankiety. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że wszyscy respondenci mieli w domu komputer, a 96% osób miało dostępu do internetu. Jednocześnie ustalono, że 66% badanych posiadało dwa komputery (stacjonarny oraz laptop). Zdecydowana większość ankietowanych (95%) zadeklarowała posiadanie komputera powyżej czterech lat, a łącza internetowego co najmniej od czterech lat – 77%. Analiza porównawcza zgromadzonego materiału z wynikami badania GUS-u wykazała, że studenci zarządzania na UŁ zdecydowanie częściej poszukiwali informacji o towarach i usługach (86% vs. 39%), korzystali z usług bankowych (56% vs. 25%), z poczty elektronicznej (100% vs. 48%) i z komunikatorów (92% vs. 28%).

Deskryptory TESE: Internet, technologia informacyjno-komunikacyjna, komputer, społeczeństwo wiedzy, student, korzystanie z Internetu
TESE descriptors: Internet, ICT, computer, knowledge society, student, Internet usage
  • Kurzyjamski, R. i Pawelczyk, Z. (2011). Wykorzystanie Internetu przez studentów – wyniki badań. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica, 261. Pobrane z http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/bitstream/handle/123456789/811/285-291.pdf?sequence=1