Tytuł badania: Kształcenie dorosłych
Typ badania: międzynarodowe
Data: 2006
Badacz: Alina Baran, Agata Cendrowska, Dominika Czarnecka, Izabela Grabowska, Anna Iwańczyk, Grażyna Marciniak, Iwona Pasierowska, Irena Skrzypczak, Hanna Strzelecka, Marcin Szczepaniak, Agnieszka Zgierska

Badanie, przeprowadzone w GUS, miało na celu uzyskanie informacji na temat uczestnictwa osób w wieku 25-64 lata w kształceniu formalnym, pozaformalnym i nieformalnym, jak również uzyskanie informacji na temat znajomości języków obcych, umiejętności korzystania z komputera oraz uczestnictwa badanych w wydarzeniach kulturalnych i życiu społecznym. Obserwacją objęto okres 12 miesięcy przed badaniem, tzn. od czwartego kwartału 2005 do czwartego kwartału 2006. Badanie, którego angielska nazwa brzmi Adult Education Survey, przeprowadzono w krajach należących do Wspólnoty Europejskiej, a jego metodologia jest zgodna z zaleceniami Eurostatu. Badanie zrealizowano przy zastosowaniu metody reprezentacyjnej, a wyniki badania uogólniono na populację generalną. Badanie przeprowadzono na niezależnej próbie gospodarstw domowych, wylosowanych w czwartym kwartale 2006. Kształcenie dorosłych było badaniem jednorazowym, o charakterze dobrowolnym. Zostało wykonane techniką bezpośredniego wywiadu z respondentem, z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza. Badanie przeprowadzono za pomocą dwóch formularzy: Kartoteki Gospodarstwa Domowego KD-G oraz ankiety indywidualnej KD-I, wypełnianej dla każdej osoby objętej badaniem (w wieku 25-64 lata). Do badania kształcenia dorosłych wylosowano próbę 24 tys. mieszkań, wywiady zrealizowano w 13,3 tys. gospodarstw domowych (około 54% wylosowanych mieszkań), w tym 7,9 tys. stanowiły gospodarstwa w miastach. Na podstawie kwestionariusza indywidualnego przebadano 24,8 tys. osób w wieku 25-64 lat.

Deskryptory TESE: kształcenie formalne, kształcenie pozaformalne, kształcenie nieformalne, dorosły student, edukacja dorosłych, polityka edukacyjna, angielski, niemiecki, rosyjski, francuski
TESE descriptors: formal education, non-formal learning, informal learning, mature student, adult education, education policy, English, German, Russian, French
  • Zgierska, A. i in. (2009). Kształcenie dorosłych. Pobrane z http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/WZ_ksztalcenie_doroslych.pdf