Tytuł badania: Działalność społeczno-wychowawcza Kościoła katolickiego na przykładzie bydgoskiej parafii
Data: 1994 – 1995
Badacz: Elżbieta Barańska

Przedmiotem badania była działalność społeczno-wychowawcza Kościoła katolickiego na przykładzie bydgoskiej parafii pw. św. Wincentego à Paulo. Celem badania była charakterystyka takich czynników jak: baza lokalowa i materialna parafii, formy i rodzaje działalności wychowawczej i społecznej podejmowanej w parafii. Próbowano także określić, kim są osoby prowadzące działalność społeczno-wychowawczą z ramienia parafii oraz uczestnicy spotkań. Posłużono się następującymi technikami badawczymi: obserwacja bezpośrednia, uczestnicząca oraz analiza dokumentów. W dzielnicy Bielawki, w której znajdowała się parafia, mieszkało blisko 5 tys. rodzin, a wśród nich 4 tys. praktykujących. W parafii znajdowało się sześć bibliotek (jedna dostępna dla parafian), jadalnia dla ubogich, pomieszczenie biurowe, kuchnia i magazyn. Trzy sale przeznaczono na spotkania z młodzieżą, a jedną – na próby chóru. We wszystkich pomieszczenia znajdowały się meble, sprzęt sportowy, muzyczny i audiowizualny. W parafii odbywały się zajęcia sportowe, turnieje, festyny. Podczas większych imprez wykorzystywano teren boiska i placu zabaw przy kościele. W parafii dysponowano kserokopiarką oraz samochodami dostawczym i osobowym; korzystano z dotacji Rady Miejskiej, Wojewódzkiego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Działalnością społeczno-wychowawczą zajmowało się sześciu księży ze Zgromadzenia Misji oraz dwie siostry miłosierdzia. We wspomnianą działalność była również zaangażowana dwudziestoosobowa grupa osób świeckich. W grupie wychowawców nieprofesjonalnych, tzn. świeckich, około 60% stanowiły osoby z wykształceniem średnim. Pozostałe legitymowały się wykształceniem wyższym albo niepełnym wyższym. Blisko 450 osób regularnie uczestniczyło zajęciach organizowanych przez parafię. 150 uczniów z czterech szkół podstawowych należało do takich grup jak: zespół ministrantów, Stowarzyszenie Dzieci Maryi oraz świetlicy Słoneczny Kąt. Blisko 80 osób było członkami grup młodzieżowych (np. Ruch Światło Życie). Do grup młodzieżowych należeli uczniowie czterech liceów ogólnokształcących, jednego liceum zawodowego, dwóch techników, studenci bydgoskich i regionalnych uczelni. W grupach dla dorosłych parafian było 220 osób, działających m.in. w: radzie parafialnej, Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich oraz Stowarzyszeniu Miłosierdzia. Ponad połowę stanowili emeryci i renciści.

Deskryptory TESE: katolicyzm, religia, chrześcijaństwo, organizacja, opieka nad dzieckiem, opieka nad młodzieżą, organizacja religijna
TESE descriptors: Catholicism, religion, Christianity, organisation, childcare, youth protection, religious organisation
  • Barańska, E. (1996). Działalność społeczno-wychowawcza Kościoła katolickiego na przykładzie bydgoskiej parafii. Wychowawca, 7/8, 44-46.