Tytuł badania: Jak reagują dzieci na pijących rodziców?
Data: 1995
Badacz: Jolanta Brycka

Celem badania była charakterystyka postaw dzieci wobec pijących rodziców. W badaniu wzięło udział 128 uczniów klas szóstej, siódmej i dwóch ósmych szkół podstawowych. Kwestionariusz ankiety składał się z pięciu pytań. W domach 56 respondentów zdarzały się sytuacje trudne i konfliktowe; 36 osób odpowiedziało, że w ich domach takie sytuacje nigdy nie mają miejsca, u tylu samo osób zdarzają się czasami. Sześciu uczniów uważało, że to oni są zawsze przyczyną domowych kłótni. 81 uczniów nie czuło się winnych za sytuacje konfliktowe w domu, 41 przyznało, że przyczyniają się do konfliktów domowych tylko czasami. 45 ankietowanych było zdania, że przyczyną domowych konfliktów w ich przypadku jest alkohol; w opinii 36 osób był to brak pieniędzy, 25 – niepowodzenia szkolne, 25 – palenie papierosów przez jednego z domowników, 16 – konflikty z rodzeństwem, 12 – lenistwo i brak operatywności jednego z rodziców, zdaniem 7 – nadopiekuńczość, 3 – zdrada, 3 – przepracowanie rodziców, 3 – pies. 32 uczniów wyraziło opinię, że konflikty wybuchają najczęściej z powodu nadużywania alkoholu. Za tolerancję i spokój swoich rodziców ceniło 21 ankietowanych, za opiekuńczość – 19, za sprawiedliwość – 17, za uczynność – 7 osób, za szczerość – 6, za to, że nie biją – 5, za miłość – 4, za dobroć – 3, za dawanie prezentów – 3, za pracowitość – 3. 41 uczniów potępiało picie alkoholu przez oboje albo jednego z rodziców, 34 – za wyzwiska i awantury, 12 – za palenie papierosów, a 10 – za niesprawiedliwość.

Deskryptory TESE: zdrowie, choroba, problemy zdrowotne, konflikt, rozstrzygnięcie sporu, relacja rodzice – dziecko
TESE descriptors: health, illness, health problems, conflict, dispute settlement, parent-child relation
  • Brycka, J. (1996). Jak reagują dzieci na pijących rodziców? Świat Problemów, 1/2, 48-49.