Tytuł badania: Narkotyki i młodzież województwa ciechanowskiego
Data: listopad 1993 – grudzień 1993
Badacz: Leszek Mellibruda

Przedmiotem badania były postawy młodzieży wobec środków odurzających oraz kontakt młodych ludzi z narkotykami. W badaniu wzięło udział 3000 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Ciechanowa i województwa ciechanowskiego. Do analizy statystycznej zakwalifikowano 2991 ankiet, w tym 1332 wypełnione przez chłopców i 1659 wypełnionych przez dziewczęta. W badanej populacji znalazło się 1128 uczniów powyżej 15. roku życia, uczęszczających do szkół średnich. 33,2% chłopców i 24,3% dziewcząt uważało, że środki odurzające można stosować w sposób bezpieczny dla zdrowia człowieka. Dziewczęta częściej niż chłopcy uważały, że człowiek nigdy nie powinien sięgać po narkotyki – odpowiednio 88,5% starszych i 81,7% młodszych dziewcząt wobec 76,5% starszych i 68,8% młodszych chłopców. 25,1% chłopców i 14,9% dziewcząt uczęszczających do szkół podstawowych twierdziło, że narkotyki nigdy nie szkodzą osobom powyżej 18. roku życia. 2% starszych chłopców i 1% starszych dziewcząt było zdania, że granicą zażywania narkotyków jest wiek 12 lat. 47,1% starszych i 35,5% młodszych dziewcząt twierdziło, że młodzież sięga po narkotyki, aby uciec od problemów; taką samą opinię podzieliło 21,8% młodszych i 32,4% starszych chłopców. 52% uczniów i 37,5% uczennic szkół ponadpodstawowych spotkało się w ostatnim półroczu z propozycją spróbowania środka odurzającego. Wśród uczniów szkół podstawowych z taką propozycją zetknęło się 23% chłopców i 23,3% dziewczynek. 80% starszych chłopców i 65% starszych dziewcząt miało już za sobą pierwsze doświadczenia ze środkami odurzającymi. Wśród młodszych uczniów odsetek ten wyniósł: 49,5% (chłopcy) i 39,7% (dziewczęta). 13% starszych chłopców i 3% starszych dziewcząt oraz 2% młodszych chłopców i 1% młodszych dziewcząt próbowało już marihuany. 1,1% starszych chłopców przyznało się do zażywania amfetaminy. Wyniki badania pokazały, że środki odurzające są rozpowszechnione wśród młodzieży z Ciechanowa i województwa ciechanowskiego. Należy zwrócić przy tym uwagę, że zażywanie tego typu środków nie należy wyłącznie do repertuaru zachowań subkultur młodzieżowych, ale dotyczy ogółu młodych ludzi uczęszczających do szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Deskryptory TESE: narkomania, młodzież, problemy zdrowotne, profilaktyka, płeć męska, płeć żeńska
TESE descriptors: drug abuse, youth, health problems, prevention, male, female
  • Mellibruda, L. (1996). Narkotyki i młodzież województwa ciechanowskiego. Świat Problemów, 1/2, 50-52.