Tytuł badania: Ewolucja polityki oświatowej państwa polskiego wobec mniejszości narodowych i etnicznych po 1989 r.
Data: 2009
Badacz: Ewa Pogorzała

W badaniach podjęto próbę analizy ewolucji polityki oświatowej wobec mniejszości w ujęciu historyczno-progresywnym, tj. od przełomu lat 80. i 90. XX w., politologiczną analizę stanu obecnego, tj. polityki oświatowej wobec grup objętych zapisami ustawy z 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Celem badań jest również próba prognozy, w jakim kierunku będzie ewoluować polityka oświatowa wobec grup mniejszościowych w związku z wejściem Polski do strefy Schengen i wzrastającą liczbą dzieci cudzoziemskich w polskich szkołach. W badaniu wykorzystano metody ilościowe i jakościowe. Spis powszechny z 2002 roku wykazał, że w Polsce 96,74% osób zadeklarowało narodowość polską. Przynależność do innych narodowości wskazało 1,23% osób, spośród nich około 95% posiadało polskie obywatelstwo (pozostali nie posiadali polskiego obywatelstwa). Narodowość śląską zadeklarowało 173,2 tys., niemiecką – 152,9 tys., białoruską – 48,7 tys., ukraińską – 31 tys., romską – 12,9 tys., rosyjską – 6,1 tys., łemkowską – 5,9 tys., litewską – 5,8 tys., kaszubską – 5,1 tys., słowacką – 2 tys., żydowską – 1,1 tys., ormiańską – 1,1 tys., czeską – 0,8 tys., tatarską – 0,5 tys., karaimską – 0,05 tys. Według Systemu Informacji Oświatowej (stan na 30 września 2010) w Polsce było 7850 uczniów, którzy nie byli polskimi obywatelami. 1206 posiadało obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA); 1148 korzystało z dodatkowej bezpłatnej nauki języka polskiego, a 174 – z nauki języka i kultury kraju pochodzenia. 793 uczniom udzielono zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, 232 nadano status uchodźcy, a 229 udzielono zgody na pobyt tolerowany. 1558 wychowanków posiadało zezwolenie na zamieszkanie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na czas określony. 165 uczniów posiadało Kartę Polaka. 60 uczniów było uprawnionych do nauki na podstawie umów międzynarodowych.

Autorskie słowa kluczowe: mniejszości narodowe i etniczne w Polsce, polityka oświatowa wobec mniejszości narodowych i etnicznych
Author's Keywords: national and ethnic minorities in Poland, educational policy towards national and ethnic minorities
Deskryptory TESE: polityka edukacyjna, prognozowanie, grupa etniczna, cudzoziemiec, mniejszość językowa
TESE descriptors: education policy, forecasting, ethnic group, foreigner, language minority
  • Pogorzała, E. (2011). Ewolucja polityki oświatowej państwa polskiego wobec mniejszości narodowych i etnicznych po 1989 r. Facta Simonidis, 1, 91-107.