Tytuł badania: Diagnoza społeczna 2009. Warunki i jakość życia Polaków.
Data: 2009
Badacz: Anita Abramowska-Kmon, Dominik Batorski, Piotr Błędowski, Izabela Buchowicz, Janusz Czapiński, Izabela Grabowska, Irena Elżbieta Kotowska, Paweł Kubicki, Tomasz Panek, Paweł Strzelecki, Antoni Sułek, Tadeusz Szumlicz, Dorota Węziak-Białowolska, Dorota Więziak-Białowolska

Celem badania była diagnoza warunków i jakości życia Polaków w 2009 roku. Badacze przeanalizowali kilka obszarów życia Polaków: warunki życia gospodarstw domowych (dochody, wyżywienie, zasobność materialna, warunki mieszkaniowe, edukacja, kształcenie dzieci, kultura i wypoczynek, korzystanie z opieki zdrowotnej, rynek pracy, niepełnosprawność), indywidualną jakość życia (m.in. zadowolenie z poszczególnych dziedzin i aspektów życia, finanse osobiste i zaufanie do instytucji finansowych, zdrowie, stres życiowy, społeczno-psychologiczny portret wybranych zawodów), stan społeczeństwa obywatelskiego (m.in. postawy i relacje społeczne, kapitał społeczny), korzystanie z technologii informacyjno-komunikacyjnych, wykluczenie społeczne (ubóstwo i nierówności dochodowe, bezrobocie). W obszarze edukacji zbadano formy aktywności edukacyjnej osób dorosłych, korzystających z usług edukacyjnych, według statusu na rynku pracy. Wyniki badania potwierdziły utrzymującą się w dalszym ciągu niską tendencję do kształcenia ustawicznego osób dorosłych, jak również pogłębiającą się dysproporcję pomiędzy znajomością języków obcych i obsługi komputera wśród ludzi młodych i osób powyżej 35. roku życia. W zakresie rynku pracy badacze zwrócili uwagę na determinanty aktywności zawodowej, potencjał generacji wyżu demograficznego, godzenie posiadania dzieci z pracą zawodową, a także na doskonalenie zawodowe w zestawieniu ze statusem osoby na rynku pracy (zasięg i formy dokształcania zawodowego, kwalifikacje zawodowe a status na rynku pracy w latach 2000-2007 i 2005-2009, aktywność edukacyjna osób dorosłych a dynamika rynku pracy, aktywność edukacyjna a zmiana dochodów gospodarstw domowych osób pracujących, indywidualne determinanty aktywności zawodowej dorosłych). W 2009 r. przebadano 12 381 gospodarstw domowych z 37 841 członkami i indywidualnie 26 178 członków tych gospodarstw w wieku 16 i więcej lat.

Deskryptory TESE: rynek pracy, edukacja dorosłych, kształcenie i szkolenie zawodowe, bezrobocie, ustawiczne doskonalenie zawodowe
TESE descriptors: labour market, adult education, vocational education and training, unemployment, continuing professional development
  • Czapiński, J. i Panek, T. (red.). (2009). Diagnoza społeczna 2009. Warunki i jakość życia Polaków. Pobrane z http://analizy.mpips.gov.pl/images/stories/publ_i_raporty/Diagnoza_2009.pdf