Tytuł badania: Za i przeciw
Data: [1998]
Badacz: Antonina Owczarek

Celem badania było poznanie opinii uczniów na temat ich zainteresowania książkami o narkomanii i przemocy wśród młodzieży. Badanie przeprowadzono w bibliotekach publicznych województwa legnickiego wśród młodzieży w wieku od 14 do 20 lat. Uzyskano łącznie 77 odpowiedzi, w większości dziewcząt uczęszczających do szkół średnich. Do najpopularniejszych książek na temat narkomanii należały: My, dzieci z Dworca ZOO Christiane F. (tę pozycję przeczytało 28 ankietowanych) oraz Pamiętnik narkomanki Barbary Rosiek (tę książkę przeczytało 20 osób). Pięciu ankietowanych wymieniło Człowiek walczy z nałogiem, po trzech - Narkotyki Rogali i Rozmowy nocą Ilse Kleberger, po dwóch: Moi rodzice rozwodzą się, Jak walczyć z narkomanią, Jesienne astry Miriam Pressler oraz Narkomankę. Poza wymienionymi respondenci wskazali jeszcze 17 tytułów na temat narkomanii, m.in.: Dzieci, alkohol i narkotyki R. Maxwell, Przemoc jest wśród nas, Mój wielki dzień, czyli kochankowie mojej mamy Janiny Zającówny i in. Młodzież czerpie wiedzę na temat narkotyków zarówno z książek, jak i gazet, czasopism, ulotek i broszur. Po przeczytaniu wspomnianych pozycji respondenci najczęściej odczuwali współczucie wobec narkomanów i ich rodzin: Żal mi tych ludzi i bardzo im współczuję. Na pewno muszą strasznie cierpieć, choć często nie zdają sobie z tego sprawy; Najbardziej współczułam rodzinom, które musiały wychowywać takie dzieci. Ankietowani odczuwali także strach przed narkotykami oraz zdziwienie, że tak szybko można się uzależnić: Teraz wiem, że łatwo wpaść w nałóg, dlatego boję się obcego towarzystwa. Koleguję się tylko ze sprawdzonymi kumplami. Książki na temat przemocy wywoływały w ankietowanych oburzenie, gniew i złość, a także sprzeciw: Na początku czułam złość i wstręt do negatywnych bohaterów książek, później dochodziłam do wniosku, że przecież i tak wygrał poszkodowany, a prześladowca został ukarany. W końcu po zakończeniu czytania poczułam ulgę i poczucie, że dobro zwyciężyło. Cztery osoby nie doświadczyły w swoim życiu przemocy, dlatego opis niektórych scen był dla nich zaskoczeniem: Nie wiedziałam, że ludzie mogą być tacy okrutni. 13 osób po przeczytaniu książek na temat narkotyków zdało sobie sprawę, że każdy człowiek może się uzależnić. Trzy osoby wyraziły przekonanie, że nigdy nie sięgną po narkotyki. Pięciu ankietowanych nie wiełosy młodzieży o programie nauczania)działo, czy przeczytają kiedykolwiek inne książki na temat uzależnień: Nie wiem. Pogłębiłoby to tylko mój lęk przed tymi osobami. 88% respondentów poleciłoby znajomym książki o przemocy i narkotykach, bo uświadamiają one istotę uzależnień i ostrzegają przed fatalnymi skutkami. 91% badanych uważało, że książki o takiej tematyce powinny być udostępniane w bibliotekach bez ograniczeń.

Deskryptory TESE: czytanie, literatura dla dzieci i młodzieży, literatura, młodzież, narkomania, zdrowie, profilaktyka
TESE descriptors: reading, children's and youth literature, literature, youth, drug abuse, health, prevention
  • Owczarek, A. (1999). Za i przeciw. Guliwer, 2, 43-47.