Tytuł badania: Zainteresowanie studentów problematyką zagrożeń cywilizacyjnych oraz przygotowania do życia w rodzinie
Data: 1996 – 1997
Badacz: Robert Podstawski

Przedmiotem badania było zainteresowanie studentów zagrożeniami cywilizacyjnymi i przygotowaniem do życia w rodzinie. Do zebrania materiału wykorzystano kwestionariusz ankiety składającej się z 33 pytań, które dotyczyły: zdrowia, wypoczynku, zagrożeń cywilizacyjnych, przygotowania do życia w rodzinie. W badaniu wzięło udział 1000 studentów pierwszego roku, w tym 500 kobiet i tyle samo mężczyzn. Studenci studiowali na wydziałach: Zarządzania, Technologii Żywności, Budownictwa, Mechanicznym, Geodezji, Ochrony Środowiska, Weterynaryjnym, Zootechnicznym i Rolniczym. Najliczniejsza grupa studentów pochodziła z Wydziału Rolniczego. Badanie wykazało, że kobiety studiujące na Akademii Rolniczo-Technicznej są najbardziej zainteresowane sposobami ograniczania i redukowania napięć psychicznych (56,8%), w dalszej kolejności – kulturą kontaktów międzyludzkich (35,6%), zagrożeniami zdrowia psychicznego i społecznego (22,8%) oraz wpływem biorytmu na zachowania człowieka (20%). Wśród mężczyzn dominowało zainteresowanie kulturą kontaktów międzyludzkich (17,6%), w dalszej kolejności: sposobami ograniczania i redukowania napięcia psychicznego (16,8%) oraz problematyką alkoholizmu (11,6%). Studenci obu płci najmniej interesowali się nikotynizmem i jego następstwami (9%). Respondenci chcieliby, aby zajęcia z zagadnień dotyczących zagrożeń cywilizacyjnych obywały się kilka razy w miesiącu w formie kursu. Jeśli chodzi o zagadnienia z zakresu przygotowania do życia w rodzinie, to kobiety najbardziej interesowały się etyką i kulturą życia płciowego (32%; podobnie mężczyźni: 24,2%). W dalszej kolejności wymieniano: życie seksualne dorosłego człowieka (28,8%; mężczyźni: 23,2%), problemy ciąży i jej ochrony (26%; mężczyźni: 17,8%), funkcje seksualności człowieka (22,8%; mężczyźni: 20,8%). Planowaniem rodziny było zainteresowanych 22,4% kobiet i 19,6% mężczyzn. Zajęcia z tematyki przygotowania do życia w rodzinie studenci chcieliby mieć przez kilka godzin miesięcznie (forma kursowa). Najmniejszym zainteresowaniem wśród respondentów cieszyło się poradnictwo przedmałżeńskie.

Deskryptory TESE: wychowanie w rodzinie, rodzina, zdrowie, choroba, problemy zdrowotne, treści kształcenia
TESE descriptors: family education, family, health, illness, health problems, content of learning
  • Podstawski, R. (1998). Zainteresowanie studentów problematyką zagrożeń cywilizacyjnych oraz przygotowania do życia w rodzinie. Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne, 2, 62-67.