Tytuł badania: Jakie techniki plastyczne lubią przedszkolaki?
Data: [1996]
Badacz: Grażyna Kwiatkowska

Przedmiotem badania były techniki plastyczne preferowane przez dzieci w wieku przedszkolnym. Badaniem objęto 200 dzieci od trzech do sześciu lat, po 50 w każdej grupie wiekowej z podziałem na płeć. Zorganizowano 16 półgodzinnych spotkań z dziećmi – 11 spotkań służyło zaznajomieniu z technikami plastycznymi lub ich utrwaleniu, podczas pięciu dzieci wybierały jedną z technik. Każde dziecko wykonało 16 wytworów plastycznych, zgromadzono zatem 3200 prac. Wyniki badania ujawniły preferencje dzieci, na które miał wpływ ich wiek i płeć. Dzieci trzyletnie najchętniej malowały farbami akwarelowymi, rysowały węglem, flamastrami oraz kredkami ołówkowymi. Dzieci czteroletnie lubiły farby akwarelowe, flamastry i kredki ołówkowe, lecz wybierały również pędzel w połączeniu z tuszem. Dzieci pięcioletnieletnie do flamastrów, akwareli, pędzla i tuszu dodawały również kredki świecowe. Najstarsze dzieci rysowały flamastrami, kredkami ołówkowymi, malowały farbami akwarelowymi i rysowały kredkami świecowymi. Dziewczynki preferowały malowanie farbami akwarelowymi, rysowanie węglem na równi z rysowaniem kredkami ołówkowymi oraz rysowanie kredkami świecowymi. Chłopcy natomiast wybierali rysowanie pędzlem i tuszem, flamastrami oraz węglem.

Deskryptory TESE: zajęcia twórcze, placówka przedszkolna, dziecko, technika, sztuka, edukacja plastyczna
TESE descriptors: creative activities, pre-primary institution, child, technology, art, drawing
  • Kwiatkowska, G. (1996). Jakie techniki plastyczne lubią przedszkolaki? Wychowanie w Przedszkolu, 4, 198-200.